New York’ta Kore Şehitleri Anma Törenine Katılan BM Genel Sekreteri Ki-moon: Kahraman Türk Şehitlerini de Minnetle Anıyorum

NEW YORK- New York’ta 10.’cu defa düzenlenen ‘Kore Savaşı Şehitlerini Anma Töreni’ne ilk defa Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri katıldı. Törende duygulu bir konuşma yapan Genel Sekreter Ban Ki-moon, Kore savaşına katılan Türk askerine de büyük övgülerde bulundu.
Savaşın olduğu zamanlarda 6 yaşında olduğunu anımsatan Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ”Bugün dünyayı 6 yaşındaki bir çocuğun gözleriyle görüyorum. 1950 yılında savaş başladığında 6 yaşındaydım, umut ve merak doluydum.” dedi.

Savaş çıktıktan sonra köylerini terk edip büyük annesi ve babasının yanına dağ köyüne gittiğini hatırlatan Genel Sekreter, terk etmek zorunda kaldıkları köyünü bombardımanın ardından dumanlar içinde görünce çok korktuğunu ve tek dileğinin evine dönmek olduğunu dile getirdi.

Güney Kore’nin yardımına 22 millettin koştuğunu anımsatan Ki-moon, BM Barış Gücü’nün de ilk defa Kore savaşında görev aldığını vurguladı. Amerikan ve diğer 21 millete seslenen Ki-moon şunları kaydetti; ”Sizler o gün bizleri kurtarmaya geldiniz ve özgürlüğümüzü bize verdiniz. 60 yıl sonra ben bugün dünyaya yine 6 yaşındaki bir çocuğun gözleriyle bakıyorum.”

Öğrenci iken bursla Amerika’ya okumaya geldiğini ve Beyaz Saray’da ABD Başkanı John F. Kennedy ile tanıştığını aktaran Ki-moon sözlerini şöyle sürdürdü; “Başkan Kennedy biz Koreli öğrencilere dünyanın sıkıntı içinde olan ülkelerine her zaman yardım elini uzatmaya hazır olduklarını söylemişti. Bugün ben Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olma ayrıcalığını yaşıyorum. Dünyanın en sıkıntılı, en fakir bölgelerini, mülteci kamplarını ziyaret ediyorum ve 6 yaşındaki çocukları görüyorum. Onlar da dünyaya benim 6 yaşında baktığım gibi umut ve merakla bakıyorlar, barış ve güvenlik istiyorlar.”
“KAHRAMAN TÜRKLERE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM”

Tören sonunda önce Güney Koreli gazetecilerin ardından da Türk basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ki-moon, ”Türkiye’deki Kore gazilerine bir kez daha şükranlarımı sunmak istiyorum, Güney Kore’nin barış ve özgürlüğü için hayatlarını feda eden kahraman Türk şehitlerini de minnetle anıyorum” dedi.

Türkiye’ye yaptığım ziyarette pek çok Kore gazisiyle görüştüğüne işaret eden Ki-moon, “Onlarla konuşmalarımda, dünyada barışı ve güvenliği savunmak için isimlerini bile bilmedikleri Kore’ye geldiklerini duyunca çok duygulandım. Bugün hem Güney Kore’nin hem de Türkiye’nin ekonomik kalkınma, barış ve refah içinde bulunmasından dolayı çok memnunum” dedi.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu sene de New York’un Manhattan yerleşkesinde bulunan Battery Park’ta yapılan Kore Şehitleri’ni anma törenine Türk ve Güney Koreli yetkililer ile Amerikan Kore Savaşı gazileri katıldı. Bu yıl Kore Savaşının 60. yıl dönümünde şehitleri ve gazileri şükran ile anan katılımcılar, turistlerle dolup taşan Battery Park’ın içindeki “Evrensel Asker” anıtı önünde tören düzenlediler.

Battery Park’ta düzenlenen törene ilk defa BM Genel Sekreteri’nin katılması etkinliğe ilgiyi arttırırken, Güney Kore BM Daimi Büyükelçisi, New York Başkonsolosu ile Türkiye’nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği askeri danışmanı Binbaşı Deniz Ay, ABD’deki Türk toplumunu temsilen İbrahim Kurtuluş hazır bulundu.

Tören yapılan saygı duruşu, okunan milli marş ve edilen dualarla başlarken, Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu Din ve Sosyal İşler Ateşesi Süleyman Duman da kürsüden dua etti. Duman, duasında Allah’tan ölenlere rahmet dilerken dünya için barış, adalet ve özgürlükler istedi.

Dua ve marşların ardından Kore Gazileri Staten Island Derneği Başkanı Joseph Calabria’nın kısa konuşmasıyla tören devam etti.

Güney Koreli yetkililerin konuşmasının ardından Mehmet Samsar da kürsüye geldi. Türk askerlerinin başta Güney Koreli ve Amerikalı askerler olmak üzere 21 farklı ülkenin askerleriyle birlikte Kore’nin bağımsızlığı, özgürlüğü için savaştığına vurguda bulundu.

Samsar, Türk askerlerinin ABD birliklerini kuşatmadan ve ölümden kurtardığını da vurguladı. Samsar, konuşmasında BM birliklerinin komutanı General Douglas Macarthur’un Türk askerleriyle ilgili ”Türk askeri kahramanların kahramanıydı, cephanesi bittiği zaman bile süngüsünü takarak yüz yüze savaşta büyük başarılar gösterdi. Şehitlerini geride bırakmadı. Yaralılarını da ne kadar zor olursa olsun sırtına alıp savaş meydanından çıkarttı” şeklindeki sözlerini aktardı.

Türkiye’nin Güney Kore ile dostluğa dayalı ilişkilerinin Kore Savaşı ile başladığını ve yakın zamanda da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Güney Kore’ye resmi bir ziyarette bulunduğunu anımsattı.

New York’taki Türk toplumunu temsilen törende konuşan İbrahim Kurtuluş, Müslüman nüfusa sahip laik Türkiye’nin ABD ve Güney Kore ile ilişkilerinin her zaman büyük dostluk ve ortaklık temelinde süreceğini ve Kore Savaşının asla unutulmayacağını vurguladı.

Konuşmaların ardından BM Genel Sekreteri Ban, ”Evrensel Asker” anıtına çelenk koydu. Çelenk koyma töreninin ardından Genel Sekreter önce Amerikalı Kore gazileri ile ardından da Koreli hemşehrileri ile Evrensel Asker önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Türkiye’nin ilk defa katıldığı ve aynı zamanda da BM için de bir ilk olan Kore Savaşında 5 bin 453 askerimiz bu ülkeye savaşmak için gitmişti. Türk Mehmetçiğinin verdiği mücadele hem Amerikalı hem de Güney Koreliler tarafından yıllarca büyük takdirle anılırken savaş sonunda 717 şehit verildi. Yine savaş sonunda Türkiye’nin 2 bin 246 askeri de yaralanarak gazi oldu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.