Ney Sanatçısı Kerem Tufan Müziği İle Büyülüyor

Türk musikisini ve sema kültürünü turistlere tanıtan Kerem Tufan, adeta elçilik görevi yürütüyor.

Ney’in büyülü sesi üzerine ihtisas yapan Aydınlı ney sanatçısı Kerem Tufan, yaptığı çalışmalar ile otizmli çocukların tedavisine müzikle katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Ney üzerine “Ney’se Turkish Mystic Music” isimli bir albüm çıkaran ve dalında en çok satan albümün sahibi olan Kerem Tufan, 2005’ten bu yana turistik bölgelere gelen onbinlerce turiste Türk musikisini ve sema kültürünü tanıtarak adeta elçilik görevi yürütüyor.

Bugünlerde ikinci albümün hazırlığını yapan Kerem Tufan, ünlü tiyatrocu Yıldız Kenter ile ‘Miras’ isimli parçasının klibinde oynadı. Kenter’den oyunculuk dersleri almaya devam eden Tufan, yönetmen Ferit Karahan’ın çekip yönettiği “New York’ta Bir Türk” ve “Milyonerler Kulübü” adında iki kısa metrajlı filmde de başrolde oynadı.

Özel bir kolejde çalıştığı dönemde tanıştığı ağırlıklı olarak otizmli, mental ve down sendromlu çocuklardan oluşan özel eğitim sınıfı öğrencilerinin müzik derslerine girmeye başlayan büyük bir ilgiyle onları tanımaya yönelik derin bir araştırma içine giren Kerem Tufan, Türkiye’deki bu konunun uzmanları olan, Psikiyatri Uzmanı ve müzikoterapist Adnan Çoban ve Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan’ın da desteğini alarak, “Müzikotizm’’ projesini gerçekleştirdi. Müzikotizm projesi hakkında konuşan Aydınlı neyzen Kerem Tufan şunları söyledi: “Müziği katalizör olarak kullanarak onları karşıma almayı sağlayıp bu süre içerisinde onların başlıca sorunları olan sosyal iletişim, konuşma, ses, nefes alma ve duruş bozukluklarını düzeltmeyi, motor becerilerini geliştirmeyi ve konsantre sürelerini uzatmaya yönelik egzersizler uyguluyorum. Onların yorgunluklarını ve tabir-i caizse kulaklarındaki pası ortadan kaldırarak yüzyıllar öncesinde uygulanan bilimsel olarak da etkinliği kabul edilmiş olan ‘’ney sesi ‘’ile huşu içinde huzur bulmalarını amaçlıyorum.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.