Nijerja’da Uçak Kazası: Operatör Kazadan Sonra Görevinden Alındı

Nijerja’da Uçak Kazası: 153 kişi hayatını kaybetti

Epoch Times- Jack Phillips

Pazar günü Nijerya’da bir uçak inişe geçtiği sırada binaların üzerine düştü, 153 kişi hayatını kaybetti. (Emmanuel Arewa/AFP/GettyImages)

Pazar günü Nijerya’da Dana Havayollarından bir uçağın yaptığı kazada tüm mürettebat dahil 153 kişi hayatını kaybetti. Uçak inişe geçtiği sırada binaların üzerine düştü. Kazadan sonra Dana Havayolları diğer bütün uçaklarının kalkışını durdurdu.

BBC’ye konuşan Nijerya Sivil Havacılık Kurumu sözcüsü Sam Adurogboye, “Tekrar denetim geçirene kadar çalışma ruhsatları askıya alındı” dedi.  Adurogboye, bu uygulamanın herhangi bir uygunsuz durum sonrası yapılan standart bir uygulama olduğunu söyledi.

Euronews’e göre uçak, yüksek gerilim hatlarını sıyırdıktan sonra Lagos şehir merkezinde havalimanının kuzeyindeki iki katlı bir binaya çarptı.

Lagos’ta Dana Havayollarında çalışan bir kişi medyaya, uçağın havaalanını yanlışlıkla terk ettiğini ve tekrar Lagos havaalanına inmeye çalışırken kazanın olduğunu söyledi.

İsim vermeyen bir yetkili TV kanallarına yaptığı açıklamada, “Uçak çok uzun zamandan beri bize sorunlar çıkarıyordu. Daha önce çıkardığı sorundan dolayı Uyo’da altı saatten fazla kalmak zorunda kaldı. Sonra aynı problem Abuja’da meydana geldi. O uçakla Abuja’ya giden yolcular, uçak kalkamadığı için yolculuğa devam edemediler” dedi.

Dana Havayolları ise uçağın uçmaya karşı elverişsiz olduğuna dair iddiaları red etti.

Kaza üzerine Nijerya Cumhurbaşkanı tarafından ülkede üç gün yas ilan edildi.

Orjinal İngilizce Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.