Nijerya’da İki Kiliseye Yılbaşı Öncesi Bombalı Saldırı

Yılbaşı Bombalı Saldırısı Bu Senede Nijerya’yı Vurdu

Nijerya’nın başkenti Abuja’da St. Theresa Katolik Kilisesine yapılan bombalı saldırı sonucu aynı bölgede bulunan bir arabanın bomba sonrası enkazı (AFP/Getty Images)

Yılbaşına günler kala Nijerya’daki kiliselere bombalı saldırı yapıldı, en az 27 kişi hayatını kaybederken onlarca kişi yaralandı.

BBC’ye göre yapılan saldırılar, daha öncede bombalı intihar saldırılarından sorumlu olan İslamcı grup Boko Haram tarafından yapıldı. Adının anlamının ‘Batılı tip eğitimi günah’ olduğu İslam grup, tüm batı Afrika genelinde şeriat hukukunu yaymaya çalışıyor.

Reuters’ın verdiği bilgiye göre Nijerya’daki kiliselere en az beş bombalı saldırıda bulunuldu. Madal Abuja’da bulunan St. Theresa Katolik Kilisesinde saldırı sırasında dua eden Timothy Onyekwere bir haber ajansına “Ailem ile kilisedeydik ve bir patlama duyduk. Hemen dışarı doğru koştuk” diye anlattı.

Boko Haram daha önce hükümet binalarına, barlara, publara yaptığı saldırılar sonucunda 491 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.

Geçen sene yılbaşında yine grubun yaptığı saldırılarda 32 kişi hayatını kaybetti ve 74 kişi yaralandı. Yine bu grup 4 Kasım’da Damaturu kasabasını bombalayarak 100 kişinin ölümüne neden oldu.

Güney Nijerya Cumhurbaşbakanı Goodluck Jonathan ise bir hristiyan.

Anahtar Kelimeler: Yılbaşı, Bomba, Saldırı, Nijerya, Katolik, Kilise

Orijinal Haber

İlgili Haberler

Nijerya’da 24 Saat Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Afrika şehirleri 2050′de 3 katına büyüyecek

Belçika da Bombalı ve Tüfekli Saldırı

Taliban Saldırısında 13 Amerikan Askeri Öldü

Kabil’de British Council’e bombalı ihtihar saldırısı: 8 ölü

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.