Nobel Fizik Ödülü, ‘Tanrı Parçacığı’ Çalışmasıyla Belçikalı François Englert ve İngiliz Peter W. Higgs’e Gitti

Tara MacIsaacEpoch Times

(FABRICE COFFRINI/AFP/GettyImages)
(FABRICE COFFRINI/AFP/GettyImages)

2013 Yılının Nobel Fizik Ödülü Higgs Bozon partikülü adı verilen Tanrı Parçacığı’nı keşfeden fizikçilere verildi.

STOCKHOLM— Belçikalı François Englert ve İngiliz Peter W. Higgs Salı günü 2013 yılının Nobel Fizik Ödülünü atom altı parçacıkların nasıl bir kütleye sahip olmaları ile ilgili yaptıkları keşif sonrasında almaya hak kazandılar.

Teorileri maddenin yapı taşını ve evrenin kökenini açıklayan bir anahtar olarak belirtilmişti.

Ayrıca İsveç Kraliyet Bilimler Akademisinin açıklamasına göre, bu teori geçen sene Cenevre merkezli CERN- Avrupa Organizasyonu Nükleer Araştırma Merkezinde Higgs parçacığı bir diğer adı Higgs bozonu olarak onaylandı.

Ödülün açıklanmasının duyurusu beklenen zamandan bir saat sonra yapıldı. Akademi tarafından gecikme ile ilgili bir açıklama yapılmadı. En çok oy kazanan belli olduktan sonra duyuru akademi tarafından yapılıyor.

Teoriye göre, bütün maddelerin sebebinin Higgs Parçacığı olduğu, bu parçacık olmadan hiç bir şeyin var olamayacağı belirtiliyor. Parçacık fiziğin standart modelini oluşturuyor. Standart modele göre çiçeklerden insana, yıldızlardan gezegenlere kadar her madde parçacıklarından meydana geliyor.

Edinburg Üniversitenden yaptığı açıklamada Higgs, “Ben bu ödülü alınca büyük şaşkınlığa uğradım, İsveç Kraliyet Akademisine teşekkür ederim” dedi. “Temel Bilim anlamında bu tanınırlığın, mavi-gökyüzü araştırma değerini arttırarak bilinçlenmeye yardımcı olacağını umuyorum” diye ekledi.

Englert ve Higgs, 1960’larda bir bilmece haline gelen maddenin neden bir kütlesi soruna cevap vermek için  maddenin varlığını kuramsallaştırdı.

Fakat CERN’deki bilim adamları teoriyi ispatlamak için yıllarca uğraştı, en sonunda 2012 Temmuz ayında parçacığın varlığı teyit edildi. Varlığını ispat etmek için İsviçre-Fransa sınırında 17 mil (27 km) boyunca tünel ve  10 milyar dolarlık çarpıştırıcı inşa edilmek zorunda kalındı.

Derleme İngilizce Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.