Nobel Kimya Ödülü Sahibi Prof. Sancar: ‘Bu Ödülü Türk Milletine Adıyorum’

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Nobel Kimya Ödülüne layık görülen Prof. Aziz Sancar, “Bu ödülü Türk milletine adıyorum” dedi.

2015 Nobel Kimya Ödülleri dün İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nde açıklanmış, Türk asıllı ABD vatandaşı Aziz Sancar, ABD’li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindhal hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde bu ödüle layık görülmüştü.

“KENDİ ADIMA, AİLEM VE MİLLETİM ADINA ÇOK MUTLUYUM”
İhlas Haber Ajansı’na konuşan Aziz Sancar, “Kendi adıma, ailem adına, milletim adına çok mutluyum” dedi. Nobel Ödüllü Sancar, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bitirdikten sonra iki yıl sağlık ocağında doktorluk yaptığını söyledi. ABD’de Kimya alanında doktora yaptığını belirterek hem tıp hem de kimya alanlarında tecrübesi olduğunu kaydeden Sancar, “Nobel ödülü alacak kadar çalışmalarım olmuştur, bu hem tıpta olabilirdi hem de kimyada olabilirdi” sözlerini kullandı. “Tıp alanında iki gün önce ödüllerinin verildiğini belirten Sancar “Ben tıpta alabileceğimi düşünüyordum. O bakımdan bu yıl olmaz diye düşündüm. Ve sabah haber geldiğinde benim için sürpriz oldu” diye konuştu.

Çalışmalarının neticesinin kanser hastaları üzerinde ne zaman uygulanacağıyla ilgili olarak Sancar,“5-10 yıl alır çünkü biz temel araştırma yapmıyoruz. Jeonal mekanizmaların ve kanser hücrelerinde bunları önleyip kanser hücrelerini daha hassas yapmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE’DEKİ EĞİTİM BENİ AMERİKA’YA HAZIRLADI”
Başarısını cumhuriyetin eğitimine borçlu olduğunu söyleyen Sancar, “Savur’dayken çok güzel bir ilkokulumuz vardı ve ben Savur’dayken lise yoktu. Çok iyi, çok fedakar öğretmenlerimiz vardı ve bizi çok iyi yetiştirdiler. Ondan sonra liseyi Mardin’de okudum. Mardin’de de aynı şekilde çok iyi öğretmenlerimiz vardı. Tıbbiye’ye gittiğimde İstanbul Tıp, Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden biriydi ve o bakımdan ben Türkiye’de çok güzel bir eğitim gördüm. Bu beni Amerika’ya hazırladı” dedi ve ekledi: “Türkiye’de olduğum zamanlarda, 70’li yıllarda bilimsel araştırma imkanı pek yoktu. O nedenle buraya geldim, o imkanlar burada var. Fakat Türkiye beni hazırlamıştı, o bakımdan burada bilimsel alanda güçlük çekmedim”

“TÜRKİYE’NİN KALKINMASI ANCAK BİLİM VE TEKNOLOJİYLE OLACAKTIR”
Türkiye’deki karışıklık ve terör olaylarıyla ilgili olarak Sancar, “Ben oradaki herkesi kardeşim olarak bildim. Orada doktorluk yaptığımda herkesi kendi kardeşim kendi akrabam gibi gördüm, tedavi ettim. Ben ayrıcalık bilmiyorum ve oradayken öyle bir şey yoktu. Maalesef şimdi o durumlara ne diyeceğimi bilmiyorum. İnşallah düzelir, İnşallah memleket ve oradaki insanlarımız birbiriyle uğraşmaktan ziyade bilim yaparlar, başka alanlarda hem memlekete hem insanlara katkılarda bulunurlar” dileğinde bulundu.

Sancar Türk gençlerine tavsiye olarak, “Gençler politikayla çok fazla uğraşmaktan ziyade bilimsel konulara ağırlık vermeli ve o konularda çalışmalı ve kendilerini adamalı. Türkiye’nin kalkınması ve her Türk insanının yükselmesi ancak bilim ve teknolojiyle olacaktır” sözlerini kullandı ve aldığı ödül için, “Bunu Türk milletine adıyorum” dedi.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.