Nobel Ödülü Sahibi Aziz Sancar Türkiye’ye Geldi

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Nobel Kimya Ödülü’nü İsveç Kralı 16’ıncı Gustaf’ın elinden alan Prof. Dr. Aziz Sancar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel daveti üzerine dün akşam saatlerinde Ankara’ya geldi.

Prof. Dr. Aziz Sancar, eşi Gwen Sancar ile birlikte THY’na ait uçakla dün saat 16.20’de Stockholm’den İstanbul’a geldi. Prof. Dr. Aziz Sancar, bir süre Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda dinlendikten sonra saat 18.00’de THY’ye ait uçakla Ankara’ya hareket etti. Sancar, kendisini görüntülemek isteyen gazetecilere selam vererek el salladı. Esenboğa Havalimanı VIP Salonu’ndan çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan Sancar, “Bu kadar sevildiğimi bilseydim daha önce gelirdim. Gerçekten çok duygulandım. Bütün Türk kardeşlerime, bütün memleketime çok teşekkür ediyorum, sağolun. Allah sizden razı olsun” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Sancar, Anıtkabir’e gideceğine ilişkin soruya, “Ödül Anıtkabir’de kalacak. Genelkurmay Başkanı ile görüşmem olacak, teferruatları konuşacağız” karşılığını verdi.

“ÇOK SAĞOLSUN, ÇOK İLGİ GÖSTERDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel daveti üzerine geldiğinin hatırlatılması üzerine Sancar, “Çok sağolsun çok ilgi gösterdi. Allah razı olsun. Buradaki Türk bilimine nasıl katkım olur, onu konuşuruz” dedi.

Sancar’ın kardeşi Hasan Sancar ise duygularını ifade etmekte zorlandığını söyleyerek, “Ailece çok mutlu olduk. Hem kendi adımıza hem ülkemiz adına, bütün Türk alemi adına çok mutlu olduk” şeklinde konuştu.

Hasan Sancar, kardeşi Aziz Sancar’ın uzun yıllardır bilimsel araştırmalar yaptığını kaydederek, “Biz çoktandır bekliyorduk. Su uyur, düşman uyumaz. Engellendi. 10 sene evvel Nobel’i alması gerekirdi. Gücüyle, Allah’ın izniyle aldı. İnşallah seneye Tıp Ödülü gelecek” dedi.

Aziz Sancar’ın ağabeyi Tahir Sancar da, Nobel Ödülü gururunun Türkiye Cumhuriyeti’nin olduğunu dile getirerek, “Bizi yetiştiren öğretmenlerimizin ellerini öperiz. Allah Türkiye Cumhuriyeti’ni payidar etsin. Cumhurbaşkanımıza da bu lütuflarından dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.

Sancar, hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmalarıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne değer görülmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Aziz Sancar’ı bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul edecek.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.