Nogay Tugayları Olarak Bilinen Örgütün Üyesi, Kendini Patlatmadan Önce 15 Dakika Alanda Dolaşmış

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Domodedovo havalimanına 24 Ocak’ta gerçekleşen ve 35 kişinin ölümüne neden olan saldırı ile ilgili ilginç ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Olayla ilgili açıklamada bulunan soruşturma kaynakları, intihar eylemcisinin kendini infilak ettirmeden önce dış hatlara gelen yolcuları karşılama alanında 15 dakika dolaştığını belirledi.

Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesi Stavropol’dan geldiği iddia edilen saldırganın fotoğrafı da yayınlandı. Nogay Tugayları olarak bilinen örgütün üyesi olduğu belirtilen intihar eylemcisi Vitali Yureviç Rozdobudko, 17 05 1978 doğumlu. Ancak saldırganın yanında başka eylemcilerin olabileceği konusundaki tartışmalar henüz netleşmiş değil.

Güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen polis kaynaklarına göre saldırgan, sürekli olarak sol elini cebinde tutuyor ve birilerini beklediği anlaşılıyor. Kaynak açıklamasında, “Olay yerinde meydana gelen patlamada yaşamını yitiren bir kadının da terör eylemcisi olup olmadığı üzerinde çalışmalar sürüyor” bilgisini verdi.

Görgü tanıklarının verdiği bilgilere göre de saldırgan, kendini patlatmadan önce yüksek sesle adını ve yaşını söyledi, ardından da “hepiniz öleceksiniz” diye bağırdı. Patlayıcı düzeneğin eylemcinin üzerinde olduğunu kaydeden uzmanlar, yerde bir çantanın patlaması durumunda zeminde çukurun oluşması gerektiğine dikkat çekiyor.

Olayda yaralanan 180 kişiden halen 123’ünün hastanede tedavileri sürüyor. 35 olarak açıklanan ölü sayısında ise herhangi bir değişiklik olmadı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.