Norveç İkinci Dünya Savaşından Sonraki En Büyük Felaket İle Sarsıldı

Norveç'e yapılan iki saldırı sonrasında VG'nın yaptığı haber bülteni (Norveç Gazetesi VG'dan Screenshot)

Norveç’in başkenti Oslo’da dün meydana gelen iki felakette ilk önce hükümet binasına bombalı saldırı düzenlendi ardından da Oslo’ya 19 km uzaklıktaki Utoya adasında silahlı saldırı meydana geldi.

Bombalı saldırı Oslo’nun merkezindeki hükümet binalarının bulunduğu yerde öğle saatlerinde meydana geldi. Patlama sonrası hükümet binaları ağır hasar gördü. 7 kişi hayatını kaybederken 2 kişi ağır 15 kişi yaralandı.

Başbakan Jens Stoltenberg’in de ofisinin bulunduğu 20 katlı bir bina ağır hasar gördü.

Bombalı saldırından hemen sonra Norveç’in Utoya adasında bir gençlik kampında meydana gelen silahlı saldırıda 84 kişi hayatını kaybetti.

Sabaha karşı 03:30’da Polis şefi Oystein Maeland yaptığı basın toplantısında yaralanan ve ölenlerin sayılarını açıkladı.  Oystein Maeland, “Meydana gelen durum hepimizi çok etkiledi.” dedi.

Gençlik kampında meydana gelen olayda kampa polis kılığında sızan bir kişi eline aldığı taramalı tüfekle 600 kişilik ve yaş grubu 16-19 olan savunmasız gençlere ateş açtı.

32 yaşındaki Norveç asıllı olan Anders Behring Breivik saldırı sonrası, hem bombalı hem de silahlı saldırıdan sorumlu tutularak yakalandı ve gözaltına alındı. Şüphelinin, sosyal paylaşım sitesi facebook’taki sayfasındaki profiline, “muhafazakar, Hristiyan ve bekar olduğunu”, ayrıca av ve “World of Warcraft” ve “Modern Warfare 2” gibi savaş oyunlarıyla ilgilendiğini yazdığı belirtildi.

Saldırgan Breivik, adaya polis üniforması giymiş bir şekilde geldi ve kamptaki geçlerin etrafında toplanmasını istedi. Etrafında toplanan kalabalığa ateş açtı. Ateş sonrasında en küçüğü 16 yaşında olan gençler panik içinde denize atlayarak kurtulmaya çalıştı fakat saldırgan bu kez namlusunu denize çevirdi.

Olay sonrası Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg adayı ziyaret etti. “Suçluların bulunup cezalandırılacağına” dair söz verdi. “Bizi bölmelerine ve demokrasimizi yok etmeye çalışmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.

Norveç polisi ilk önce silahlı saldırı sonrası 10 kişinin öldüğünü açıkladı fakat daha sonra yapılan açıklamayla ölü sayısının 84’e çıktığı bildirildi.

Meydana gelen bu saldırıların Norveç için 2.Dünya savaşından sonra en büyük hasar gören felaket olarak nitelendiriliyor.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.