Norveç katili katliam yaptığı adada tatbikat yaptı

Polis Paal-Fredrik Hjrot Kraby, 14 Ağustos’ta yaptıkları tatbikatla ilgili basın toplantısında açıklama yaparken (AFP/Getty Images)

Norveç Gençlik kampında 69 kişiyi ve hükümet binalarını bombalayarak 8 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik katliamın gerçekleştiği Utoya adasına olayı detayı ile anlatması için polis tarafından götürüldü.

Utoya adasında herhangi bir şiddet olayına karşı Breivik’e çelik yelek giydirildi. Olayları daha iyi anlatabilmesi için kelepçesi çıkarıldı ve zincirle bağlandı.

22 Temmuz’da meydana gelen katliamı polislere anlatırken Breivik’in duygusallaştığı, fakat hiçbir pişmanlık belirtisi göstermediği belirtildi.

Polis Paal-Fredrik Hjrot Kraby, 32 yaşındaki katilin olayı detayları ile anlatırken bir düzine polis ile beraber sekiz saat boyunca adada kaldığını yaptığı basın toplantısında açıkladı.

Polis Hjrot Kraby, Breivik’in adada yaptığı tatbikat sırasında, katliam esnasında nasıl hareket ettiğini, aynı rotayı izleyerek ve nerelerde ateş açtığını, polislere birebir gösterdiğini belirtti.

Yapılan tatbikatın tüm aşamalarının, polis tarafından mahkemede kullanılmak üzere kamera kaydına alındığını da ekledi.

Norveç kanunlarına göre idam ve müebbet cezası olmadığından, yaptığı suçu itiraf ettiği takdirde Breivik maximum 21 yıl hapis yatacak.

Ander Behring Breivik Kimdir? (Vikipedi)

13 Şubat 1979 doğumlu olan Breivik bir Norveç vatandaşı. Meydana gelen katliam sırasında polis Breivik2in tek başına hareket ettiğini düşünse bile, herhangi bir yerde yardım gelmiş olabilme ihtimalini de elden bırakmıyor.

Bulgulara göre saldırı günü internet üzerinden Andrew Berwick adıyla, kendi çok kültürlülük karşıtı ve aşırı sağcı ideolijilerini anlatan, Türkçesi ile “Bir Avrupa Bağımsızlık Bildirgesi” başlıklı 1516 sayfalık bir manifesto yayınlamıştı.

Breivik, Haçlı tapınağının “Norveçli Komutan” rütbesini taşımaktadır. Ayrıca bir Hristiyan mason üyesidir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.