Norveç’ten Saati Kaldırma Önerisi

Norveç’in kuzeyinde bulunan Sommaroy halkı, yaşamlarında saati ve zaman kavramını kaldırmak istiyor.

Sommarøy’da bu öneriyi ortaya atan isimlerden Kjell Ove Hveding, NRK televizyonuna yaptığı açıklamada, önerdiği bu sistemin ‘sınırların dışında düşünmek’ olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Dünyanın her yerinde insanlar stres ve depresyonla boğuşuyor. Bu durumun ortaya çıkmasında ise saatler büyük bir rol oynuyor. Zamanın olmadığı bir sistemle herkes hayatlarını tam anlamıyla yaşayabilecek. Amacımız 7/24 zaman esnekliği sağlamak. Gece 4’te çimleri mi biçmek istiyorsunuz, yapın gitsin.”

Savunucular, adada yaz mevsiminde bir kaç hafta güneşin batmadığını, adanın zaten normal zaman standartlarına uymadığını böylelikle ‘zamansız’ bir sistemin ada için daha uygun olduğunu söylüyorlar.

Öneriyi Norveç’in tek parlamentolu ulusal meclisi olan Storting’e götürmeyi planladıklarını söyleyen karar savunucuları, ‘zamansız yaşam’ için hazırlıklara şimdiden başlamış durumda. 

Fikri ortaya atanlar, bu durumun icraate geçmesi halinde adanın ‘yeryüzü cenneti’ne gibi olacağını söyleseler de, bir diğer kısımda bunun imkansız olduğunu söylüyor.

Öneriyi eleştirenlerden biri, “Yani öğrenciler günün her saatinde okula gelebilecekler. Ve öğretmenler de yle. 6 yaşındaki bir çocuğun, okula gidip başka kimsenin olmadığını gördüğünde gerçekten çok şey öğreneceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.