Nükleer Füzelerle Donatılmış Denizaltılar Çin’in En Etkili Silahı Haline Dönüşüyor  

Çin 2020 yılına kadar beş denizaltısını en etkili silah haline getirmek istiyor (Fotoğraf: Getty Images)
Çin 2020 yılına kadar beş denizaltısını en etkili silah haline getirmek istiyor (Fotoğraf: Getty Images)

Çin nükleer füzelerle donatılmış üç denizaltısını yıl sonundan önce devriye göndermeyi planlıyor. Bloomberg’in haberine göre, Jin sınıfı denizaltılar böylelikle Hawaii, Alaska ve Amerika’nın güneyine saldırıda bulunabilecek ve eğer Hawaii’den bir saldırı gerçekleşirse tüm Amerika Birleşik Devletleri’ni vurabilecek.

Roket JL-2 ile donatılmış bu denizaltılar, 7400 km’ye kadar mesafedeki hedefleri vurabilmektedir. 2020 yılına kadar, Çin toplam 5 denizaltısının her birini 12 adet nükleer füze ile donatmayı planlıyor. Bu bilgi “ABD – Çin Ekonomik ve Güvenlik İnceleme Komisyonu” raporunda yayınlandı ve aynı raporda Çin’in hipersonik Wu 14 füzesi de ele alındı.

Bloomberg’in yayınladığı haber uluslararası medyada büyük yankı yarattı. Özelikle Avustralya ve Japon medyası “Çin’in Yüzen Nükleer Füze Üsleri” başlıklı haberler yayınladı.

Çin’in devlet medyası bu haberleri ABD’yi kötüleme fırsatı olarak kullandı. Global Times, Amerika’nın Çin’i dünya için bir nükleer tehdit olarak lanse ettiğini ve bu sebeple Çin halkının nefretini kazandığını ifade ederek eleştiride bulundu. Global Times, Çinli milliyetçilerin duygularının kabarmasını hedefliyordu ve hedefine de ulaştı şeklinde yorum yaptı. Birçok Çinli konu hakkında yorumda bulundu. Bu haberin kendisi aslında bir propaganda niteliği taşıyordu: “Bakın bizim silah projemiz ne kadar iyi ve tüm dünya bizden korkuyor. Biz çok güçlüyüz” mesajı içeriyordu.

Yazan: Rosemarie Frühaf ve Maria Zheng, Epoch Times

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.