Nükleer Karşıtlarından 11 Temmuz’da Akkuyu için Dayanışma Çağrısı

AkkuyuAkkuyu Nükleer Santrali’ne verilen ÇED olumlu raporuna karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan davanın olumlu sonuçlanması ile Danıştay 14. Dairesi  tarafından atanan yeni bilirkişi heyeti 11 Temmuz tarihinde incelemelerde bulunmak için Akkuyu’ya geliyor.

Akkuyu Nükleer Santralie şaibeli olarak verilen ÇED olumlu raporunun ardından nükleer karşıtları tarafından Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan dava  olumlu sonuçlanmıştı. Bu dava sonucunda Danıştay 14.Dairesi  yeni bilirkişi heyeti ataması gerçekleştirdi. 11 Temmuz’da incelemelerde bulunmak için Akkuyu’ya gelecek olan heyet için de nükleer karşıtlarının hazırlıkları hızlandı. Akkuyu’ya gelecek olan 15 kişilik heyeti karşılamak üzere Nükleer Karşıtı Platform (NKP) ve Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) bir taraftan, Akdeniz İsyandadır Platformu da diğer taraftan Akkuyu için direnmek üzere çalışmalarını yoğunlaştırdı. NKP ve MERÇEB facebook sayfalarından nükleer karşıtlarını hem 10 Kasım’da Büyükeceli’de  çadırlı kampa davet etti hem de 11 Temmuz tarihinde Akkuyu’ya servis kaldıracağını duyurdu. Aynı şekilde Akdeniz İsyandadır Platformu da  facebook sayfasından nükleere karşıtı direnişi güçlendirmek için 11 Temmuz’da Akkuyu’ya servis kaldıracaklarını duyurdu.

NKP Sözcüsü Erkan Demir, sosyal medya üzerinden yaptığı çağrıda, “Nükleer karşıtı mücadelemizde önemli bir aşamadayız. Akkuyu’ya açtığımız davalar için 11 Temmuz’da bilirkişi heyeti geliyor. Bizler 40 yıllık davamıza sahip çıkmak adına 10 Temmuz Pazar günü saat 12.00’de Akkuyu’da olacağız. 10 Temmuz Pazar gününü nükleer karşıtlarının ulusal çapta bir araya geleceği bir etkinlik gününe dönüştürelim. Çadırını ve yüreğini al da gel diyoruz. Tüm dostları ‘ölüme karşı, yaşamı savunmaya’ dayanışmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Akdeniz İsyandadır Platformu sözcüsü Deniz Melih Özşen de ekolojik hareketin kendileri için olmazsa olmaz olduğunu ve yaşamı savunmakla eşdeğer olduğunu ifade ederek; “Yaşadığımız coğrafyada yaşam alanlarımız geri dönüşümü olanaksız bir biçimde tahrip ediliyor; yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekiliyor. İnsanların ve tüm canlıların sağlıklı yaşama hakkı elinden alınıyor. Tüm canlıların yaşam alanları geri dönüşümsüz yok ediliyor. Biz yaşamsal öneme sahip ve kaybedilmemesi gereken bir mücadele veriyoruz.  Akkuyu’ya ne pahasına olursa olsun nükleer santralin yapımını durdurmak için gidiyoruz. Bu yüzden tüm nükleer karşıtı düşünceye sahip insanları hareketi desteklemek üzere Akkuyu’ya bekliyoruz!” dedi. .

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.