Nükleer Zirveden Olumlu Mesajlar Geldi

Nükleer Zirve’den Olumlu Mesajlar Geldi

İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen BM’in 5 daimi üyesi ve Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleri ile İran arasındaki nükleer müzakerelerin olumlu geçtiği bildirildi.

 P5+1 ülkeleri adına görüşmeyi yürüten AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile İran Başmüzakerecisi arka arkaya düzenledikleri basın toplantısında bir çok noktada mutabık olduklarını bildirdiler. P5+1 ülkeleri ve İran arasındaki ilk müzakereler Ocak 2011’de İstanbul’da yapılmış ancak taraflar uzlaşamamıştı.

Yaklaşık 10 saat süren görüşmeler sonucunda taraflar arasında varılan mutabakata göre İran, Nükleer Silahların Yayılmasını Önlemesi (NPT) anlaşmasının getirdiği yükümlülüklere uyacak. Buna karşın İran’ın barışçıl amaçlarla nükleer programını sürdürme hakkına saygı gösterilecek.

Ashton ve Celili, görüşmelerde önemli bir adım atıldığını ifade ederek, nükleer müzakerelerin bir sonraki turunun 23 Mayıs’ta Irak’ın başkenti Bağdat’ta yapılacağını duyurdu. Ashton, güven artırıcı adımlar atılması gerektiğini belirterek Sürdürülebilir bir süreç istiyorsak, belli bir zemin oluşturmalıyız” dedi

 Celili ise taraflar arasındaki en olumlu görüşmelerin bugün gerçekleştiğini, P5+1’in bu müzakerelere daha pozitif bir yaklaşımla geldiğinin altını çizerek, “İran’a karşı tehdit işlemiyor. Artık işbirliği vurgulanmalı, bu tip mesajlar verilmeli, başka bir dil benimsenmeli” dedi

 Celili, İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetinde bulunma hakkı olduğunu belirterek, “Bizim barışçıl amaçlarımız için yüzde 20 saflığa kadar zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyacımız var” ifadesini kullandı. İstanbul’daki müzakereler sırasında sadece Rus heyetiyle ikili görüşmeler gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

İran, uluslar arası yaptırımlara rağmen nükleer programını durdurmayı reddederek, tıbbi araştırma ve enerji üretimi amacıyla nükleer faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade ediyor. Başta ABD olmak üzere batılı devletler ise Tahran’ın bu teknolojiyi nükleer silah üretiminde kullanmasından endişe ediyor. Yüzde 90 oranında zenginleştirilmiş uranyum nükleer başlık yapımında kullanılıyor.

Ashton’ın hemen ardından basın mensuplarının karşısına çıkan Celili’nin basın toplantısından önce, konuşma kürsüsünün arkasındaki panoya, geçtiğimiz birkaç yılda suikaste kurban giden İranlı nükleer fizikçilerin anısına bir pankart asıldı. “Herkes için nükleer enerji, hiç kimse için nükleer silah” yazılı pankartta, bu suikastlarda ölen nükleer fizikçilerin fotoğrafları yer aldı.Basın toplantısı söz konusu bilim adamlarından bahseden Celili, “Bu şehitlerimiz, tıbbi amaçlı nükleer çalışmalara büyük katkı sağladılar. Ama bu onların hayatlarına mâl oldu” dedi.(Hürriyet Gazetesi)

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.