Nur Özalp “Gün Batımları” Resimleri Tem Sanat Galerisi’nde

Nur Özalp, Berlin Istanbul arasında yaşayan bir sanatçı. Yaptığı resimler her iki kentten de izlenimlerle dolu. Sanatçı bu kez “Gün Batımları” üzerine yoğunlaşmış. Paralel alanlardan kurduğu resimlerini yer yer dikey alanlarla bölerek, ev içleri ve dışa açılan bakışların takip ettiği bahçeler, kır yolları, ağaçlar gibi sembollerle süslemiş. Gündelik, her gün gördüğümüz manzaraları yorumlamış, sandalyeler form değiştirmiş yer, yer, resimde birbirine yaslanan alanlar şeklinde belirsizce yerleşmiş.

Renkçi bir ressam Nur Özalp. Renklerin varlık alanını öne çıkartmaya bayılıyor. Kışkırtıcı renklerin yanyanalığı, karşıt renklerin birbiri ile ilişkisi, veya yumuşak geçişler, tuvalin alanının bir labirent gibi bölünmesi ve bunların renk egemenliğindeki alanlara yaslanması en sevdiği oyun. Görsel imgeler bu oyunun bir parçası. Sandalyeler, koltuklar, gemiler, nehir, su, çayır, renkleri anlatmak icin bir vesile…

Sanatçı gündelik hayattan, pop kültürden etkileniyor. Bazen bir gazete fotografından yola çıkarak baskı resimler yapıyor bazen gündelik hayatta gördüğü imgeleri biriktirerek onları pırıltılı, kışkırtıcı boyuyor. Bir çay fincanı, masa örtüsündeki desen, ağaç kümeleri, tek başına yola çıkacak bir araba, kayıklar, birleşip bir kare oluşturuyor, veya tek başına durarak bir aks, bir yön duygusu kuruyor, resme girmemizi, resmin içinde dolaşmamızı sağlarken aynı zamanda boyaya, renge, bu içiçe geçişe bakıyoruz.

Yirmi beşinci yılını geride bırakan Tem Sanat Galerisi 5 Şubat – 4 Mart tarihleri arasında Berlin’de çalışmalarını sürdüren Nur Özalp’ın resimlerini sergileyecek.

Vali Konağı Caddesi Prof. Dr. Orhan Ersek Sokak No. 14 Nişantaşı-İstanbul

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.