Nuriye ve Semih’in Avukatı da Açlık Grevine Başladı!

 

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevinin 169. gününde.

İki eğitmenin avukatları Engin Gökoğlu, dün hukuk bürosunda yaptığı basın açıklamasında açlık grevine başladığını belirtti.

Meslektaşı Ayşegül Çağatay ile basın toplantısı düzenleyen Gökoğlu şunları söyledi;

“Bugün bir karar aldık. Onların açlıklarına bende ortak olacağım. Bu günden itibaren onların fiilen direnişlerinin yanında olacağım. Bugün mahkeme heyeti ile görüşmek istedim. Nuriye ve Semih’in duruşma gününün yaklaşması sebebiyle tahliye taleplerimizi iletmek, bu meseleye dair görüşlerimizi bir kez daha paylaşmak istedik.  Ama mahkeme heyetini yerinde bulmadık duruşmaları sebebiyle. Sadece hukuksal girişimler, dilekçeler ve başvurularla bu işin salt bir hukuk meselesi olmadığını bildiğimiz için bir eylem biçimiyle onların yanında olmaya karar verdim. Onların o günkü başlama heyecanını ben de hissediyorum. Onlarla beraber pek çok eylem ve etkinliğe katıldım. Şimdi onların direnişlerini kendi açlığımla savunacağım.”

Yaklaşık 3 ay önce açlık grevindeyken tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için sağlık durumunun kötüye gittiği bildirildi. Avukatın yaptığı açıklama; “Her şeyi bekleyebilir pozisyondayız.” şeklinde oldu. Bunun anlamı sadece ölüm değil, bilinç ve yaşamsal önemde beyin işlevleri geri dönüşsüz şekilde gidebilir. Çağatay ayrıca, doktorların müvekillerini “zorla müdahale” ile tehdit ettiğini belirterek; Gülmen’in “Doktorlar zorla müdahale ile bizi tehdit ediyorlar ve bunun bir son olmadığını biliyoruz. Biz belirleyeceğiz süreci. Ben her şeyi, açlık grevini bile unutsam, bize yapılan bu zulmü unutmayacağım. Kendime geldiğim an o serumu yine çıkartıp atacağım, yine açlık grevine gireceğim taleplerim kabul edilene kadar.” dediğini de iletti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.