Obama Bir Kişi için Afrika’ya 100 Asker Gönderdi

Uganda’nın Tanrının Direniş Ordusu Örgütünden Etkilenen Kentleri (Mark Dingemanse / Wikimedia Commons)

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, bir gerilla grubunun lideri olan Joseph Kony’yi yakalatmak için Uganda’ya 100 asker gönderdi. Bu grubun büyük çapta katliamlar yaptığı ve birçok kişinin mülteci olarak kaçmasına sebep olğu bilinmekteydi.

Başkan Obama’nın Kongre’ye gönderdiği mektupta, askerlerin, Tanrının Direniş Ordusu (LRA / Lord’s Resistance Army) adlı gruba karşı uzun zamandır süren mücedeleye yardım etmek ve danışmalık yapmak için gönderildiğini bildirdi. Askerlerin hiçbir şekilde çatışmaya ve sıcak temasa kaltılmayacağına, sadece önemli durumlarda  kendilerini müdafa edeceklerini açıkladı.

Askerlerin farklı zamanlarda Afrika’ya gönderileceğini bildiren Beyaz Saray yetkilileri, ilk bölümün geçtiğimiz çarşamba Uganda’ya vardığını ve kalanların Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan ve Kongo Demokratik Cumhuriyerti’ne gönderileceğini açıkladı.

Grubun lideri olan Joseph Kony savaş suçlusu olmasından ve insanlığa karşı suç işlemekten dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından da aranmakta. Örgütün ortalama 30 yıldan beri onbinlerce kişiyi öldürdüğü ve 300bin kadar Afrikalı’nın mülteci durumuna düşmesine sebep olduğu bilinmektedir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.