Obama Çocuklar İçin Yazdığı Kitabı Yayınladı

Resim: Getty Images/Justin Sullivan

NEW YORK– Daha önce iki kitap ABD Başkanı Barack Obama, şimdi de ‘Kızlarıma Mektup’ adlı çocuk kitabını yayımladı.

Başkan Obama, ”Of Thee I Sing: A Letter to My Daughters” (Sana Söyledim mi; Kızlarıma Mektuplar) ismini verdiği çocuk kitabında 13 ünlü Amerikalının hayatını kaleme aldı.

Kızları Sasha ile Malia adadığı kitabında Obama, anlattığı 13 ünlü Amerikalının 5’i kadın 8’i ise erkek. Obama’nın çocuklara hayat hikayesini anlattığı bazı ünlü Amerikalı isimler şunlar; ABD’nin kurucusu ve ilk başkanı George Washington, ülkenin ikinci kurucusu olarak bilinen Başkan Abraham Lincoln ile sivil haklar savunucusu Martin Luther King ile César Chávez var. Bunların dışında Obama’nın kitabında meşhur isimler arasında sanatçı Georgia O’Keefe, Maya Lin, Billie Holiday ile Kızılderililerin kahramanı Oturan Öküz, Albert Einstein, beysbolcu ve aynı zamanda sıkı bir sivil hak savucusu olan Jackie Robinson, astronat Neil Armstrong, hayırsever Jane Addams ile , Helen Keller yer alıyor.

Kitabının girişince Obama Sasha ile Malia’ya, ”Sizlere söyledim mi, onlar sizden birisi (kitabında anlattığı 13 ünlüden için). Sizlere söyledim mi, siz onların gelecekte her biri siziniz”

Kitabını kızlarına bir mektup üslubu ile yazan Obama, daha önce yazdığı iki kitabı çok satan kitaplar arasına girmişti. Siyasi anlayışını içeren ‘Umudun Cesareti’ adlı kitabını yayınladığı Random House yayınevi ile yaptığı üç kitaplık sözleşmesinin gereği olarak kaleme aldığı ‘Kızıma Mektuplar’ Obama’nın bu yayınevinde basılan ikinci kitabı oldu.

Kitaptan elde edilecek gelirin savaşta ölen ya da sakat kalan askerlerin çocuklarının eğitimi için bağışlayan Obama, Tandom House yayınevi için bir kitap daha yazacak.

Başkan Obama, yazarlıkta başarılı olduğunu ”Babamdan Hayaller” adıyla çıkardığı ve yaşam öyküsünü anlattığı kitabıyla göstermişti.

ABD eski başkanlarından George W. Bush’un geçen hafta piyasaya sürülen ve dünyanın farklı ülkelerinden tepkilere neden olan kitabından yalnız bir hafta sonra Başkan Obama’nın kitabının ne ölçüde ilgi göreceği merak konusu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.