Obama, “Geleceğin Şehrini” Kuran Türk Okulu Öğrencilerini Beyaz Saray’da Ağırladı

WASHINGTONKurdukları “geleceğin şehri” ile ödül alan ABD’nin başkentindeki Türk okulu Pinnacle Academy’nin öğrencileri, ABD Başkanı Barack Obama tarafından Beyaz Saray’da ağırlandı. Öğrenciler, 18 Ekim’de gerçekleştirilen Beyaz Saray Bilim Fuarı’nda sergiledikleri ödüllü projelerini Obama’ya da gösterdi. Obama ise çalışmalarından dolayı tebrik ettiği öğrencilere “Şampiyonların, zaferlerini kutlamak üzere Beyaz Saray’da olmalarından memnun olduklarını” söyledi.

Türk öğrencilerin, muhtemel bir depremde evlerini kaybeden insanların uzun vadeli yerleşim alanı ihtiyacını karşılamak üzere projelendirdikleri Yeshilist şehrinde güneş enerjisi panelleri, rüzgar gücüyle çalışan topluluk merkezleri, mantardan tuğlalardan inşa edilmiş evler ve Lego parçalarından oluşturulmuş kablolu trenler bulunuyordu. Türkiye’nin deprem felaketlerinden geçmişte zarar görmüş bir ülke olduğu gerçeğinden hareketle projeyi geliştirdiklerini belirten öğrenciler, Sim City4 Deluxe bilgisayar oyununu kullanarak şehrin dijital bir versiyonunu ve üç boyutlu bir maketini hazırlamışlardı.

Beyaz Saray’da öğrencilerle görüşerek çalışmalarından dolayı kendilerini tebrik eden Obama, orta eğitimdeki teknoloji ve mühendislik çalışmalarının önemine işaret etti. Obama, “Şampiyonların, zaferlerini kutlamak üzere Beyaz Saray’da olmalarından memnun olduklarını” aktardı. Daha önce Beyaz Saray’da Lakser ve Saints takımları gibi çeşitli kazananları ağırladığını kaydeden Obama, bilim fuarlarında, robot ve matematik yarışmalarında ödül kazanan başka gruplara da aynı şeyi yapmak zorunda olduklarını düşündüklerini ifade etti. Barack Obama, “Çünkü genellikle bu zaferlere hak ettikleri önemi göstermiyoruz. Bir bilim fuarında birinciliği kazandığınızda kimse sahaya doluşmuyor. Ama birçok açıdan bizim geleceğimiz bu yarışmalarda yaşananlara bağlı.” diye ekledi.

ABD Başkanı son olarak da “İşte bu arayışla yetenekler keşfediliyor, arzular yükseliyor ve geleceğin bilim adamları, mühendisleri, mucitleri ve girişimcileri doğuyor. Önümüzdeki yüzyılda başarılı olmamızı, geleceğin teknolojisini ve sanayisinin geliştirilmesinde öncü olmamızı sağlamaya yardım edecek olan da budur.” ifadelerini kullandı.

Okul yönetimi ise yaptığı açıklamada böyle bir etkinliğe katılmanın kendileri için onur verici olduğunu ve etkinliğin okullarının eğitim ve bilime verdikleri önemi gösterdiğini aktardı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.