Obama, Hindistan Parlamentosunda Konuşan İlk Afro-Amerikan Devler Başkanı Oldu

Obama, Hindistan başbakanı Manmohan Singh ile el sıkışırken Resim: Getty Images PRAKASH SINGH

YENİ DELHİ– Hindistan Parlamentosu tarihinde mecliste konuşan ikinci ABD Başkanı olan Barack Obama, alt ve üst meclisler olan Lok Sabha ve Rajya Sabha’dan 790 Hintli milletvekiline hitap etti.

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Barack Obama, özellikle Hindistan ile girdikleri terörle mücadele omuz omuza birlikte olacaklarını dile getirdi. ABD’nin sadece kenardan Hindistan’ı alkışlamadığını ve dünyada yükselen güçlerden biri olarak Hindistan ile beraber hareket etmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Obama’nın Parlamentodaki konuşmasında Hindistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid Ensari, Meclis Başkanı Meira Kumar, Başbakan Manmohan Singh, hükümet Kongre partisi lider Sonia Gandi, hükümet ve muhalefet milletvekilleri ve kısıtlı sayıdaki davetliler katıldı.

Başkan Obama, ABD olarak BM Güvenlik Konseyinde (BMGK) Hindistan’a daimi bir üyelik için destek vereceklerini de açıklarken, BMGK’nin yeniden düzenlenmesinin faydalı olacağını dile getirdi. Konuşmasında özellikle isim vermeden Pakistan’daki terör gruplarının etkisiz hale getirilmesine de değinen Obama, teröre karşı Hindistan’la omuz omuza olacaklarını belirterek, Mumbai terör saldırılarını gerçekleştirenlerin cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Önceki konuşmalarında 2011’de Afganistan’dan çekileceklerini açıklayan ABD lideri, ABD’nin Afgan halkını aşırıcı El-Kaide gibi grupların ellerine bırakmayacaklarını açıkladı. Afganistan-Pakistan bölgesinde güvenliğin sağlanmasında Pakistan ile çalışmaya devam edeceklerine de değinen Obama, ABD’nin daha uzun süre bölgede olacağı mesajını vermiş oldu. Obama, Hindistan’ın bölgenin en önemli ülkelerinden biri olduğunu bu yüzden güney Asya’nın sağlam bir günlük hayata kavuşması için teröre karşı ortak çalışmanın kaçınılmaz olduğuna vurgu yaptı.

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, 45 dakikalı konuşmasında sık sık Hindistan’ın manevi bağımsızlık lideri Mahatma Gandi ve sözlerine değindi. Obama kendisinin de Gandi’nin, “Görmek istediğin değişiklik kendin ol.” sözünü rehber edinmeseydi ABD’nin ilk Afro-Amerikan Devlet Başkanı olarak bu meclisteki konuşmasını yapamayabileceğini dile getirdi.

Başkan Obama’nın Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ile bugün imzaladığı anlaşmaların değerinin 10 milyar doları aştığı bildirildi. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre iki ülke arasında imzalanacak olan ticari anlaşmalarla ABD’de 53 bin kişiye iş imkanı sağlayacak. Anlaşmaların arasında ortak kargo uçağı inşası, uçak motoru yapımı, savaş ve ticari uçak yapımı, gaz ve buhar türbini inşası, altyapı, dizel lokomotif inşası, motosiklet montaj fabrikası, madencilik ekipmanları, tünel açma ekipmanları, güvenlik sistemleri, uydu sistemleri, prefabrik sistem inşası, patlayıcı tarama sistemleri, helikopter satışı, sağlık sistemleri, petrol arama ekipmanları, yerleşke yeşillendirme sistemleri ve inşası gibi birçok anlaşma yer alıyor.

Akşam saatlerinde Hindistan Cumhurbaşkanı Pratibha Devisingh Patil tarafından onuruna bir yemek verilecek olan Obama çifti ve beraberindeki kalabalık ekibi yarın erken saatlerde Asya Pasifik gezisinin ikinci durağı olan Endonezya’nın başkenti Cakarta’ya hareket edecek. Endonezya’nın ardından Japonya ve Güney Kore’yi de ziyaret edecek Obama, Güney Kore’nin başkenti Seul’de gelecek hafta yapılacak G-20 Devlet ve Hükümet Başkanları toplantısına katılacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.