Obama Suriye’ye Askeri Müdahale İçin Kongre’den Onay İsteyecek

Obama_ihlasABD Başkanı Barack Obama bugün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, kimyasal saldırı sonrası Suriye’ye müdahale kararı aldığını açıkladı. Askeri müdahale için ABD Kongresi’nden onay isteyeceğini belirtti.

ABD Kongresi en son 1941 yılında ikinci dünya savaşına girme kararı almıştı. Ondan sonraki tüm askeri saldırılar Kongre kararı olmadan yapılmıştı.

Obama, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin onayı olmadan müdahale konusunda kararlı olduklarını belirtti. BM’nin Esad’ı sorumlu tutma konusunda ağır davrandığını iddia etti.

Obama oylama tarihinin Kongre’nin ilk oturumu  9 Eylül olduğunu belirtti.

Obama, “Genç kızlar ve erkekler kendi hükümetleri tarafından kimyasal gazla öldürüldü. Bu saldırı insan haysiyetine karşı yapılmış saldırıdır. Bu aynı zamanda bizim ulusal güvenliğimize karşı ciddi bir tehdittir. Kimyasal silahların kullanımının yasaklanmasını da riske etmiştir. Suriye sınırındaki ortaklarımız olan İsrail, Ürdün, Türkiye, Lübnan ve Irak’ı da tehlikeye atmıştır” diye konuştu.

Bu tehdide karşı koyulması gerektiğini söyleyen Obama, “Dikkatli müzakerelerin ardından ABD’nin Suriye rejiminin hedeflerine karşı askeri operasyon düzenlemesi kararını verdim. Bu ucu açık bir müdahale olmayacak ve kara kuvvetlerimiz duruma müdahale etmeyecek. Zaman ve alan açısından sınırlı bir müdahale olacak” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.