Obama’nın Hindistan Ziyareti, Mumbai Terör Saldırısı Kurbanlarını Ziyaretle Başladı

Resim: Getty Images/Solaris Images

YENİ DELHİ– ABD Başkanı Barack Obama, Hindistan ziyaretine ülkenin ticari ve kültür kenti Mumbai’den başladı. 2008 Mumbai terör saldırılarının ana merkezi olan Taj Mahal Oteli’nde kalacak Obama, bununla bir mesaj vermek istediklerini ifade etti. Obama 170 kişinin öldüğü terör saldırılarının anısına hazırlanan hatıra defterini de imzaladı.

Başkanlık Uçağı Air Force One ile Hindistan’ın ticari ve kültür kenti Mumbai’ye gelen ABD Başkanı Barack Obama’nın Hindistan ziyareti, 10 günlük Asya turunun ilk durağını oluşturuyor. 7 Kasım cumartesi günü Mumbai’de kalacak olan Başkan Obama, pazar günü öğleden sonra başkent Yeni Delhi’ye geçecek.

Üst düzey güvenlik önlemlerinin dikkat çektiği bine yakın ABD’linin katıldığı ekipte en dikkat çeken ise 200 gizli servis ajanı. Obama’nın beraberindeki işadamları kadar gizli servis elemanı gelirken, Başkan’ın korunması ve ziyareti boyunca kullanacağı ekipmanlar 18 uçakla taşınıyor. Obama’ya ayrıca bir savaş uçağı ve denizden de bir savaş botu eşlik ediyor. 45 arabalık dev konvoyda ise Obama’nın canavar lakaplı zırhlı aracının 4 adet de sahtesi bulunuyor.

2008 Mumbai terör saldırılarının ana merkezi olan Taj Mahal Oteli’nde kalacak Obama, bununla bir mesaj vermek istediklerini ifade etti. Başkan Obama, 2008 yılınca 170 kişinin öldüğü terör saldırılarının anısına hazırlanan hatıra defterine, saldırıların sembolü haline gelen otelde kalmakla bir mesaj vermek istediklerini ve insanlığın barışı, güvenliği ve zenginliği için çabalayacaklarını yazdı.

Hindistan ziyaretinin ilk ayağı olan ve 2008 Mumbai terör saldırılarının ana merkezi olan Taj Mahal Oteli çevresindeki 11 cadde, daha Obama Hindistan’a gelmeden kapatıldı. Bölgede oturan araç sahiplerine özel geçiş kartları hazırlandı. ABD ordusu mühendisleri Obama’nın Gandi Müzesi’ne yapacağı ziyaret için Mumbai’nin en kalabalık caddesinin üzerine kurşun geçirmez tünel inşa ediyor. 4 metreye 4 metrelik tünelin her noktası güvenlik kameraları ile takip edilecek, giriş ve çıkışlar kontrol altına alınacak. Hindistanlı yetkililer, Obama’nın kafasına düşebileceği ihtimalini göz önüne alarak Gandi Müzesi’nin yakınlarında bulunan tüm ağaçlardaki Hindistan cevizlerini bile toplattı.

Pazar günü Delhi’ye gelip tarihi ve turistik yerleri gezecek olan Obama, pazartesi günü Başkentte resmi törenle karşılanacak. Endonezya, Güney Kore ve Japonya’yı da ziyaret edecek Obama, Güney Kore’nin başkenti Seul’de gelecek hafta yapılacak G-20 Devlet ve Hükümet Başkanları toplantısına katılacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.