Odatv Davasında Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu Tahliye Edildi

Dün yapılan Odatv davasının 13. duruşmasında tutuklu sanıklardan, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun tahliyelerine, diğer tutuklular Soner Yalçın, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı’nın tutuklu hallerinin devamına karar verildi.

Gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın da sanık olarak yargılandığı Odatv davasının 13. duruşmasında sanık avukatlarının mahkemeye ulaşan Tübitak raporuna ilişkin beyanları alındı. Ardından mahkeme başkanı Mehmet Ekinci, savcı Adnan Çimen’e söz verdi. Savcı Çimen, Tübitak raporunda çelişkiler bulunduğu gerekçesiyle yine aynı kurumdan ek rapor düzenlenmesinin istenmesini talep etti. Savcı ayrıca tutuklu sanıklardan Soner Yalçın, Yalçın Küçük, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ve Hanefi Avcı’nın bu hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Duruşmaya taleplerin değerlendirilmesi için ara verildi.

Mahkeme heyeti kısa bir aranın ardından kararı açıkladı. Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun üzerlerine atılan suçların niteliği ve tutuklu kaldıkları süre göz önünde bulundurularak tahliyelerine karar verildi.

Mahkeme Tübitak’tan gelen raporda konu edilen belgelerin virüs yoluyla gönderilip gönderilmediğinin tespit edilemediğini bu nedenle raporun, diğer dökümanlarla birlikte tekrar aynı kuruma gönderilmesini ve kurumdan gelecek yanıtta net ifadelerle bildirilmesini istedi. Mahkeme ek rapor için Tübitak’a 20 gün süre verdi. Mahkeme, sanıklardan Soner Yalçın, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı’nın delil durumu ve kuvvetli suç süphesi gerekçe gösterilerek tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 16 Kasım’da görülecek.

Duruşma salonunda tahliye haberlerinin alınmasıyla bazı sanık yakınları gözyaşlarını tutamadı. Adliye önünde de sevinç gösterileri devam etti. Tahliye olan Barış Terkoğlu’nun eşi Özge Terkoğlu, eşi ve diğer meslektaşı için bu sürecin bittiğini ama içeride tutuklu kalan tüm gazetecilerin özgür kalması gerektiğini savunarak,  ‘‘O zamana kadar sevincimiz eksik olacak. Çünkü adalet yerini tam bulmadı. Adalet yerini bulmadığı sürece de içimiz huzurlu olmayacak’’ dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.