ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Hakan Gürsu ve Genç Öğrencileri, Dünyanın İlk Susuz Yangın Söndürme Aracını Ürettiler

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim üyesi Dr. Hakan Gürsu ve genç öğrencileri tarafından kurulan Designnobis şirketi, buluşları ile dünyayı şaşırtıyor. Firma tarihi bir buluşa daha imza attı ve susuz yangın söndürme aracını üretmeyi başardı.

5 yıl önce Ankara’da faaliyete geçen firma, mobilyadan oyuncağa, ulaşımdan sağlığa birçok alanda sayısız buluşa ve yeniliğe imza attı.

Yapılan çalışmalar dünyada da ses getirdi ve firma bilim dünyasının neredeyse bütün ödüllerini topladı. Hakan Gürsu ve ekibinin buluşlarının arasında marinaya gerek duymayan tekne, güneş enerjisi ile çalışan yat, sulamada kaybı en aza indiren su kapanı bulunuyor.

Designnobis, tarihi bir buluşa daha imza attı ve susuz yangın söndürme aracını imal etti. 17 ayrı patente sahip olan susuz yangın söndürme aracı, bugüne kadar 14 ulusal, 12 de uluslararası ödül kazandı. ‘Fire Knight’ (Ateş Şövalyesi) ismi verilen araç, orman yangınlarını toprak veya kum kullanarak söndürüyor. Kendi ürettiği elektrikle hareket eden araç, yangın öncesi ve sonrası her türlü arazide hizmet verebiliyor. Toprak ve kum gibi bulduğu malzemeyi kullandığı için uluslararası otoriteler tarafından geleceğin en çevreci çözümü olarak kabul ediliyor.

Araçta her hangi bir patlama riskine karşı yakıt bulunmuyor. Bunun yerine araçta altı ayrı elektrik motoru bulunuyor. Önünde yer alan materyali kepçe gibi kullanarak yolunu açıyor. Diğer bir önemli özelliği ise püskürtme menzilinin yüksekliği. Ateş şövalyesi, yerden aldığı toprağı kum haline getirdikten sonra rüzgâra karşı 100 metreye kadar püskürtebiliyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kendisini davet ederek projeyle ilgili bilgi aldığını söyeleyen Gürsu, şu anda ellerinde tek bir ürün olduğunu ancak sektörün iki devinden üretim için talep olduğunu belirterek ürünün Türkiye’de üretileceğini ve ihracat getirisinin ise oldukça yüksek olacağını da sözlerine ekledi.

Şirketin diğer buluşları arasında olan yakıtsız dünyayı dolaştıran yat, güneş ve rüzgâr enerjisi kullanan, deniz suyundan tatlı su çevrimini gerçekleştiren ve karbondioksit atık üretmeyen geleceğin alternatif teknelerinden birisi olarak tasarlandı. New York’ta her yıl düzenlenen ve dünyanın en prestijli yarışmalarından birisi kabul edilen “Uluslararası Tasarım Ödülleri’nde ise birincilik kazandı. Hakan Gürsu’nun tasarladığı bu tenke ile marina sorunu da bitiyor. Katlanabilir özelliğe sahip tekne rahatlıkla karaya park edilebiliyor. Enerji olarak yine güneşten ve rüzgardan istifade ediliyor.

Kaynak: www.teknolojivebilim.com

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.