ODTÜ’de Öğrenci Eylemleri İle Başlayan Gerginlik Büyüyor

 

Başbakan Erdoğan DEİK Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ODTÜ’de öğrenci eylemlerini değerlendirirken muhalefeti, öğrencileri, hocaları ve medyayı eleştirdi (Epochtimes, 22 Aralık 2012)
Başbakan Erdoğan DEİK Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ODTÜ’de öğrenci eylemlerini değerlendirirken muhalefeti, öğrencileri, hocaları ve medyayı eleştirdi (Epochtimes, 22 Aralık 2012)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ’de yaşanan öğrenci olaylarına ilişkin olarak “Biz de öğrencilik yaptık ama taş ile sopayla öğrencilik yapmadık. Bu hocalar öğrencilerini böyle yetiştiriyorlarsa onlara da yazıklar olsun. Bize böyle hoca lazım değil” dedi.

Göktürk-2 uydusunun uzaya fırlatılması nedeniyle ODTÜ’deki TÜBİTAK Uzay Bilimleri Araştıma Merkezi’nde yapılan tören sırasında öğrenciler ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşanmıştı. Polis, taş ve sapanla saldıran eylemcilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etmişti. Bugün de Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri, “DHKP/C operasyonu” adı altında olaya karıştığı iddia edilen öğrencileri, evlerine yapılan baskınla gözaltına aldı.

Başbakan Erdoğan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ODTÜ’de öğrenci eylemlerini değerlendirirken muhalefeti eleştirdi. Erdoğan “Bizim oraya geleceğimizi bilen bir kısım üniversite öğrencisi, bazılarının öğrencilikle de alakası yok terör gruplarının içinde dolaşan takım. Sırt çantalarında moloflardan tutun da taşlara varıncaya kadar birçok şey çıktı. Üniversite kampusünde araba lastikleri yakılmaya başlanıyor. Polisle çatışma başlanıyor. Şiddete dayalı bir protesto gerçekleştiriliyor.” Protestolar ile ilgili medyayı da eleştirien Erdoğan “Medyada öğrenci protestoları Göktürk 2 uydusundan daha fazla yer aldı. Kimsenin bu öğrencilerin tarzını eleştirdiğini göremezsiniz. ‘Bu nasıl bir öğrenci, nasıl bir rektör ve yönetim’ dediğini göremezsiniz” dedi.

Öğrencilerin yaptıklarının protesto hakkı olarak gösterilmeye çalışıldığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, “Kusura bakmayın biz de öğrencilik yaptık ama biz taş ile sopayla öğrencilik yapmadık. Bu ülke bugüne kadar yaşamadıklarını yaşarken bunu bir protesto olarak nitelemek ilimden nasibini almamaktır. Bu hocalar öğrencilerini böyle yetiştiriyorlarsa onlara da yazıklar olsun. Bize böyle bir hoca lazım değil” diye konuştu.

Erdoğan’ı protesto eden öğrencilerin evlerine bu sabah düzenlenen operasyonla gözaltına alınması, bazı sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi. KESK’in düzenlediği eyleme, CHP Milletvekilleri Aylin Nazlıaka, Veli Ağbaba ve Aykan Erdemir, SDP ve TKP üyeleri ve ODTÜ öğrencileri katıldı. Kızılay’da toplanan grup, Başbakanlığa yürümek istedi.

Güvenlik güçleri Başbakanlık çevresinde geniş güvenlik önlemleri alırken; CHP milletvekilleri Nazlıaka, Ağbaba, Erdemir ve grup üyeleri Başbakanlık binası önüne yürümek istediklerini güvenlik güçlerine bildirdi. Güvenlik güçlerinden olumsuz yanıt alınmasının üzerine YKM önünde toplanan grup sloganlar atarak bazı ODTÜ’lü öğrencilerin düzenlenen operasyonla gözaltına alınmasını protesto etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.