Ödüllü Belgesel Çin’deki Zorla Organ Toplamaya Yeni Bir Işık Tutuyor

Screen-Shot-2015-09-30-at-6.58.59-PM-676x450

27 Ekim’de Avusturya’nın başkenti Viyana’da Film Casino’daki uluslararası ve Avrupa prömiyeri öncesinde, ödüllü “İnanması Güç” (Hard to Believe) filmi teması ile daha fazla dikkat çekiyor: Çin’in organları için vicdan mahkumlarını öldürmesi.

Film, ABD’de çeşitli PBS (Genel Yayın Servisi) kanallarında yayınlanmaya devam ediyor. “İnanması Güç” şimdiden Accolade Global Film Yarışması’ndan altı prestij ödülü kazandı.

The Daily Beast web sitesi 29 Eylül’de Çin’deki organ hasadıyla ilgili bir rapor yayınladı. İngiltere’deki Daily Mirror ve Daily Mail‘de 3 Ekim’deki online baskısında konuyla ilgili hikayeler oluşturdu.

Daily Mail online makalesi
Daily Mail online makalesi
Daily Mirror online makalesi
Daily Mirror online makalesi

Belgesel çalışmasıyla iki kez Emmy Ödülü kazanan yönetmen Ken Stone, konuyla ilgili seyirci seçimlerinin önemini vurgulamak için daha önceki belgesellerden farklı bir yaklaşım seçti.

“ABD’de, Avrupa’da, bir organ vericisi olabilmek için öncelikli olarak ölmüş olman gerekir. Çin’de ise onlar seni öldürür,” New York Üniversitesi Tıp Etiği Bölüm başkanı Dr. Arthur Caplan’ın belgeselden alıntı sözleridir. “Tartışma konusu bu parçalar için cinayetin gerçekleşip gerçekleşmediği değil. Şimdi soru sadece buna katlanmaya devam edip edemeyeceğimizdir.”

İsteğe Bağlı Öldürme

Çin'de gelişen organ nakli endüstrisinin karşılaştırılması - gönüllü organ bağışında belirgin gelişmeler olmadan 1999 yılında başlayan Falun Gong zulmü öncesi ve sonrası (Kaynak: Swoop Films)
Çin’de gelişen organ nakli endüstrisinin karşılaştırılması – gönüllü organ bağışında belirgin gelişmeler olmadan 1999 yılında başlayan Falun Gong zulmü öncesi ve sonrası (Kaynak: Swoop Films)

Gazeteci ve araştırmacı Ethan Gutmann’a göre, 1999 yılında başlayan zulümden bir yıl sonra, 2000 yılı sonu itibariyle bir milyondan fazla Falun Gong uygulayıcısı, çalışma kamplarında, gözaltı merkezlerinde, psikiyatrik tesislerde ve karanlık cezaevlerinde hapsedildi.

“2005 sonu itibariyle, Çin’deki organ nakli cihazlarının bu kadar bariz bir şekilde doku uyumlu bir organı nakit paralı herhangi bir yabancı organ turisti için iki hafta içinde bulması artmıştı,” Bay Gutmann, Capitol Hill’de Çin üzerine Kongre-Yürütme Komisyonu (CECC)’nun ev sahipliğinde düzenlenen Eylül ayındaki bir oturumda söyledi.

“İdam mahkumları – azılı suçlular – infaz edilirken (temin edilen organların çoğunluğu Falun Gong uygulayıcılarından çıkarılmıştır) yabancı cerrahlar ya da potansiyel müşterilerin ziyareti bile tutuklu nüfustan gizli tutulmağı da bir gerçek,” diye ekledi.

Devlet Eylemleri ve Askeri Katılım

Zorla organ toplama haberi 2006 yılında patlak verdiğinde, başlangıçta birçok şey için Falun Gong uygulayıcılarına inanmak zordu.

Bağımsız araştırmacıların bulgularına ek olarak, uygulayıcıların topladığı bilgiler ve gözaltı süresi boyunca kendilerine uygulanan kapsamlı fiziksel muayenelere ilişkin deliller bir araya getirildi: Çin komünist rejimi, onları inançlarından vazgeçmeye zorlarken neden aynı zamanda uygulayıcıları check-up’lardan geçiriyor ve işkence yapıyordu? Bu tür muayenelerin amacı, onların organlarının “ticareti” içindi ve bu tür eylemlerin devlet tarafından yürütüldüğü iddia ediliyordu.

2012 yılı Mayıs ayında, eski Savunma Bakanı Liang Guanglie ile bir araştırmacının telefon görüşmesinde Çin Komünist Partisi Merkez Askeri Komisyonu’nun zorla organ toplamayı görüşmek üzere toplantılar düzenlediği ortaya çıktı. Yapılan görüşme WOIPFG (Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Koalisyonu) tarafından kaydedildi.

Bir WOIPFG araştırmacısı potansiyel bir müşteri kılığında 2007 yılı Temmuz ayında gerçekleştirdiği bir telefon görüşmesinde, Pekin’deki PLA No. 307 Hastanesi’nde bir böbrek komisyoncusu olan Chen Qiang, uygulayıcıların organlarının ticaretini yaptıklarını ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilileri, polis ve cezaevi yetkililerinin bunu organize ettiklerini ve hatta organların kaynağının gerçekten Falun Gong uygulayıcıları olduğunu kanıtlayan kimlik bilgilerini bile sağlayabileceklerini itiraf etti.

ÇKP’nin eski başkanı Jiang Zemin 1999 yılında zulmü başlattığında, onun direktifleri: “Falun Gong uygulayıcılarının itibarını mahvet, finansal olarak iflas ettir ve fiziksel olarak yok et.” idi. Organ hasadı, Parti için para oluşturmasıyla üçüncü direktife uyuyor. Bay Gutmann, kişi başına yaklaşık 200,000$ pay düştüğünü tahmin ediyor.

Avrupa Parlamentosu 2013 yılı Aralık ayında “vicdan mahkumlarından rızaları dışında sistematik, devlet yaptırımlı organ toplama ile ilgili güvenilir raporlar” üzerine “derin kaygılarını dile getiren” bir karar aldı.

“İnanması Güç” (Hard to Believe) filminin yapımcılığı Swoop Films tarafından üstlenilmiş olup, gösterimler ayrıca DVD olarak da elde edilebilir. Daha fazla bilgi için resmi web sitesi http://www.hardtobelievemovie.com/’u ziyaret ebebilirsiniz.

Kaynak: Minghui.org

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.