OECD Genel Sekreteri Gurria: Kudüs Konferansı İptal Edilebilir

KAHİREEkonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, bu ay sonunda Kudüs’te yapılacak olan konferansın, İsrail Turizm Bakanı’nın bazı açıklamalarından dolayı iptal edilebileceğini söyledi. Turizm Bakanı Stas Misezhnikov daha önce Haaretz Gazetesi’ne yaptığı açıklamada toplantının Kudüs’te yapılacak olmasının, ‘Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunun kabul edilmesi anlamına geldiğini’ öne sürmüştü.

Ancak açıklamaya sert tepki gösteren Gurria, ‘Bu toplantının gerçekleştirilebilmesi için Turizm Bakanı yanlış algılarını düzeltmeli ve toplantıyı gerçek perspektifinde sunmalıdır.’ dedi.

Mektupta Gurria, Turizm Bakanı’nın açıklamalarını düzeltmemesi durumunda organizasyonun toplantıyı boykot edeceği ve bir daha bu tür bir toplantının İsrail’de yapılmasını zorlaştıracağı uyarısında da bulundu.

Gurria, toplantının 1967 sınırları içinde yer alan Batı Kudüs’te gerçekleştirileceğinin de altını çizdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisi ise bu tür bir mektuptan haberleri olmadığını belirterek, mektubun gelmesi durumunda gerekli açıklamanın yapılacağını duyurdu.

İsrail Turizm Bakanlığı ise bu mektubu doğrulayarak üzerinde çalışıldığını açıklamıştı.

OECD’nin sert çıkışı üzerine israil Maliye Bakanı Yuval Steinitz konunun daha fazla politize edilmeyeceğine söz verdi.

Bu yıl başında OECD’ye üye olan İsrail’de organizasyon ilk kez bu tür bir toplantı gerçekleştirecek.

Daha önce İspanya ve İngiltere bu toplantıya katılmayacaklarını duyurmuştu. Türkiye’nin ise toplantıda temsil edilmeyeceği kesinlik kazanmadı.

Başta ABD olmak üzere hiçbir Batılı ülke Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımıyor. Ancak ABD Kongresi 1995 yılında Amerikan elçiliğinin Tel Aviv’ten Kudüs’e taşınması yönünde karar almasına rağmen bu, şu ana kadar hiçbir ABD başkanı tarafından uygulanmadı.

Bazı Latin Amerika ülkeleri daha önce Kudüs’te elçilik açmalarına rağmen onlar da daha sonra bu elçiliklerini Tel Aviv’e taşıdı. Pek çok ülkenin ise Doğu ya da Batı Kudüs’te konsoloslukları bulunuyor. Türkiye’nin Doğu Kudüs’teki Başkonsolosluğu büyükelçilik statüsünde bulunuyor ve Filistin ile ilgili ilişkilerden sorumlu.


Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.