Öğrenci Sayısı Dramatik Şekilde Düşen Almanya’nın Tek Umudu Göçmen Öğrenciler

Resim: Getty Images/Sean Gallup

KÖLN– Doğum oranları bir türlü yükselmeyen ve nüfusu sürekli yaşlanan Almanya’da, geleceğin teminatı olan öğrencilerin sayısında dramatik düşüşler yaşanacağı hesaplanıyor. Çoktandır baş gösteren ve bir çok okulun kapanmasına yol açan öğrenci sayısındaki düşüşlerin gelecekte daha da artma tehlikesi yetkilileri endişelendiriyor. İstatistikler Almanya’nın yaklaşık dörtte bir nüfusunu barındıran Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde, 2019 yılına kadar öğrenci sayısının yüzde 15.8 oranında azalacağını ortaya koyuyor. Bu ise teorik olarak her dört okuldan birinin kapanması anlamına geliyor. Öğrencisizlik yüzünden içinde bulunduğumuz eğitim yılının başlamasıyla birlikte sadece Köln kentinde 11 Hauptschule okulu kapılarına kilit vurmak zorunda kaldı.

KRV İstatistik Dairesi, önümüzdeki 10 yıl içinde eyaletteki öğrenci sayısının dramatik bir şekilde azalacağını açıkladı. Eyalette sadece Köln, Düsseldorf, Bonn kentlerinde şimdikinden biraz daha fazla öğrenci okula gidecek. Söz konusu kentler ise göçen oranının yoğunluğu ile biliniyor.

Eyalet İstatistik Dairesi’nin verdiği rakamlara göre, 2019 yılında eyaletteki ilkokullarda, Haupt-, Realschule ve Gesamtschule okullarında ve Gymnasium diye adlandırılan liselerdeki toplam öğrenci sayısı 321 bin azalarak 1 milyon 710 bine gerileyecek. Bu ise 2009 yılı rakamlarına göre öğrenci sayısında yüzde 15.8’lik bir gerileme anlamına geliyor. Resmi rakamlara göre sadece Düsseldorf, Köln ve Bonn’da öğrenci sayısı kısmen de olsa artacak. Artış eyalet başkenti Düsseldorf’ta yüzde 9.1, Köln’de 3.5, Bonn’da ise 2.5 olacak. Eyaletteki diğer bütün kentlerde ise öğrenci sayısında düşüş öngörülüyor. Düşüşte başı ise Kreis Coesfeld bölgesi çekiyor. Burada öğrenci sayısındaki azalma yüzde 27.8’i bulacak. Öğrenci oranındaki düşüş Kreis Höxter bölgesinde yüzde 26.3, Kreis Heinsberg bölgesinde yüz 25.1’u balacak. Büyük kentler arasında nüfus kaybında ise yüzde 15’le Bochum, yüzde 12.9’la Duisburg, yüzde 8’le Bielefeld, yüzde 7.7 ile Essen başı çekecek.

LÖHRMANN: ÇÖZÜM GEMEİNSCHAFTSSCHULE OKULLARINDA

Konuyu değerlendiren KRV Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann (Yeşiller) ise öğrenci düşüşüne karşı ne yapılması gerektiğinin yıllardır tartışıldığını hatırlatarak, çözümün, hükümet olarak savundukları ve uzun süreli birlikte eğitimi öngören Gemeinschaftsschule okul modelinde olduğunu belirtti. Öğrenci düşüşünün özellikle kırsal kesimlerdeki okulları vuracağını hatırlatan Bakan Löhrmann, öğrenci sayısındaki azalmaya rağmen Gemeinschaftsschule okullarıyla mevcut öğrencilere çok çeşitli imkanların sunulmasının güvence altına alınacağını kaydetti. Löhrmann, “Konu, tüm bölgelerimizin, ailelerimiz ve ekonomimizin geleceğe hazırlıklı şekilde eşit şekilde aktif hale getirilmesidir” deyerek göçmen öğrenci potansiyelinin daha iyi kullanılmasına atıfta bulundu.

Buna karşılık Hür Demokrat Parti (FDP), hiç bir şekilde Gemeinschaftsschule okullarına geçit vermek istemiyor. CDU fraksiyon başkanı Karl-Josef Laumann’da okul sisteminde çeşitlilik talep ederek hükümetin istediği modele karşı çıktı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.