Oktay Ekşi, Ergenekon Sanıklarının Milletvekili Olmasını İstiyor

Hürriyet gazetesinden olaylı şekilde ayrılarak CHP üyesi olan Oktay Ekşi gönlünün, Mehmet Haberal, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Fatih Hilmioğlu gibi Ergenekon sanıklarının milletvekili olarak parlamentoya girmesinden yana olduğunu söyledi.

Oktay Ekşi Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Halkın Gündemi’ adlı etkinliğin konuğu oldu. Antalya Kültür Merkezi’nde kendisini dinleyenlere seslenen Ekşi, konuşmasının ağırlığını iktidarı eleştirmeye ayırdı.

Antalya’ya gelişinde AK Parti il teşkilatının önünden geçtiğini ve binanın sarı lacivert renginin dikkatini çektiğini dile getiren Ekşi, bu durumu Başbakan’ın Fenerbahçeli olmasına bağladı. Ekşi, Başbakan’ın her şeyin kendi istediği doğrultuda olmasını arzu ettiği imasında bulunarak, “Öyle bir Türkiye’de yaşıyoruz ki Antalya’da AK Parti il başkanı olan zat GS’li olma hakkına sahip değil gibi geliyor bana.” ifadesini kullandı.

Dinleyenlerin yarısının, salonu terk ederek tepki gösterdiği Oktay Ekşi, Mustafa Balbay, Mehmet Haberal, Tuncay Özkan ve Fatih Hilmioğlu gibi Ergenekon sanıklarının milletvekili olmasını arzu ettiğini de dile getirdi. Ekşi, “Milletvekili olmaları, parlamentoya girmeleri gönülüm en fazla arzusudur. Türkiye’de bugün hukuk egemen değil. Hukuk adına işlenen pek çok cinayet var. Bu açık gerçeği görerek onları demir parmaklıklar arkasında bırakmaya hiçbir demokrasi aşığının gönlünün müsaade etmemesi lazım benim kanaatim bu.” dedi.

Oktay Ekşi, bir vatandaşın Hürriyet gazetesinin 1997’de attığı “Leydi’nin ayak sesleri” manşetini hatırlatarak sorduğu soruya verdiği cevapta, gazeteciler arasında hükumet kurmaya ve yıkmaya kalkanlar olduğunu söyledi. “Gazetecinin en kötüsü Türkiye’yi yönetmeye talip olanıdır.” diyen Ekşi, “Gazeteciler arasında hükumet kurmaya, hükumet yıkmaya kalkanlar vardır. Eskiden de vardı. Mesleğimin ilk yıllarında da vardı.” diye konuştu. Oktay Ekşi, Hürriyet’in o günkü manşetini hatırladığını, hatta yazı işleri toplantısında kendisinin de yer aldığını söyledi. DYP kongresinden önce Tansu Çiller etrafında ‘müthiş bir hava’ oluşturulduğunu kaydeden Ekşi, ancak bu durumun ‘suni mi, şişirme mi’ olduğu noktasında bir değerlendirmede bulunamayacağını ifade etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.