Ölüdeniz Açıklarında 6 Büyüklüğünde Deprem

 

Kandilli Rasathanesi depremin merkez üssünü böyle bildirdi

Ölüdeniz Açıklarındaki Deprem Korkuttu

Muğla Ölüdeniz açıklarında dün saat 15.44’te Kandilli Rasathanesinden yapılan açıklamaya göre 6.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Can kaybının yaşanmadığı deprem Fethiye , Köyceğiz ve Marmaris ’te şiddetli olarak hissedildi.  Muğla, Antalya, İzmir, Aydın, Denizli, Mersin ve Konya’da da hissedilen deprem 30 saniye sürdü ve en çok Ölüdeniz’de hasara sebep oldu.

Milliyet Gaztetesi’nin haberine göre, depreme denizde yakalanan turistlerle tatilciler hemen sahile koşarken, otellerde, alışveriş merkezlerinde ve evlerde bulunanlar da sokaklara fırladı. Deprem, Kıbrıs’ta da hissedildi. KKTC ’de vatandaşlar “tsunami” korkusuyla plajları boşalttı. Ölüdeniz’de elektrikler kesildi, telefonlar sustu. Haberde ayrıca Ölüdeniz’deki bazı binalar ve apart otellerle Hisarönü’ndeki binaların duvarlarının çatladığı belirtilirken, bazı binalarda bacaların yıkıldığı ifade edildi. Dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ’dan kopan kayaların, zirveye giden yolu kapattığı, Fethiye’nin ilçe merkezi ile bazı köylerde binalarda hasar oluştuğu, Marmaris’te bazı köy evlerinin duvarlarında çatlaklar oluştuğu, kimsenin yaşamadığı harabe birkaç binanın da yıkıldığı ve Antalya’nın Kumluca ilçesinde korkuya kapılan Ali Fuat İşitemiz adlı vatandaşın birinci kattaki evinin balkonundan atlayarak yaralandığı verilen haberler arasındaydı.

Ayrıca 6 büyüklüğündeki depremin ardından  Ölüdeniz açıklarında 4.3, 4.9, 4.7, 3.6, 3.3, 3.7, 3.4  şiddetinde 7 ayrı deprem meydana geldiğini açıklandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi’nde görevli Jeofizik Mühendisi Zafer Öğütcü, Fethiye Körfezi’ndeki depremin ’şiddetlice’ bir deprem olduğu için artçılarının devam edebileceğine işaret ederek, “6.0 büyüklüğündeki depremde evlerinde hasar oluşanların, evlerini kontrol ettirmeden içeri girmelerini önermiyoruz” uyarısında bulundu. Ölüdeniz açıklarındaki depremden önce Muğla’da önceki gün saat 17.33’te, merkez üssü Köyceğiz’e bağlı Balcılar köyü yakınları olan 4.2 şiddetinde bir deprem daha meydana gelmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.