On Yıl Sonra Bir Alman Cumhurbaşkanı Türkiye’ye Resmi Ziyaret Gerçekleştiriyor

ANKARAAlmanya Federal Cumhurbaşkanı Christian Wulff, 18-22 Ekim 2010 tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunacak. Wulff, Almanya’dan Türkiye’ye on yıl aradan sonra cumhurbaşkanı seviyesindeki ilk resmi ziyareti gerçekleştirecek.  

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk yurtdışı ziyaretlerinden birini Türkiye’ye yapacak olan Federal Cumhurbaşkanı Wulff’a üst düzeyli bir heyet ve Alman iş dünyasının önde gelen temsilcileri eşlik edecektir.” denildi.

 

Demokrasi, çoğulculuk, hukukun üstünlüğü, insan hak ve özgürlükleri, eşitlik, adalet ve farklılıklara saygı gibi evrensel değerleri paylaşan Türkiye ile Almanya’nın aynı zamanda ortak idealler doğrultusunda müşterek çaba göstermeye devam eden iki dost ve müttefik ülke olduğu belirtilen açıklamada, “Türk-Alman ilişkilerinin daha da ileriye taşınması bakımından her iki ülkede de güçlü bir siyasi irade mevcuttur.” ifadelerine yer verildi.

 

Türkiye’nin en büyük ticari ortağı konumunda olan Almanya, AB üyelik süreci bakımından da önem taşıyan bir ülke. Almanya’da yaşayan ve sayıları 3 milyona yaklaşan Türk ve Türk kökenli Alman vatandaşı, Türk-Alman ilişkilerinin zengin insani boyutunu teşkil ediyor.

 

PROGRAMDA KAYSERİ, GÖREME, TARSUS, ADANA, İSTANBUL ZİYARETLERİ DE VAR

 

Wulff tarafından Türkiye’ye yapılacak bu ziyaret vesilesiyle ikili, bölgesel ve güncel uluslararası meseleler derinlemesine ele alınacak.

 

Misafir Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’de bulunacağı süre zarfında TBMM Genel Kurulu’na hitap etmesi ve Ankara’daki resmi temaslarının ardından Kayseri’de düzenlenecek İş Forumu’na katılması öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Wulff ayrıca, Göreme, Tarsus ve Adana’yı ziyaret ederek, temas ve incelemelerde bulunacak ve Cumhurbaşkanı Gül’le birlikte Beykoz-İstanbul’da Türk-Alman Üniversitesi’nin temel atma törenine katılacak. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.