“Önce Aşk Vardı” Ümit Yaşar Oğuzcan Şiir Dinletisi

Benim hayatım roman değil, baştanbaşa şiirdir, aşktır” diyen Ümit Yaşar Oğuzcan (1926-1984) bir “İstanbul şairi”dir. Eskişehir Ticaret Lisesi’ni bitirdikten sonra İş Bankası’na giren Oğuzcan otuz yıllık çalışması sonucu Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı’yken 1977’de emekli oldu. Ardından İstanbul’da kendi adını taşıyan sanat galerisini kurdu. Şiire 1940’ta “Yedigün şairleri” arasında başladı; ilk şiirlerinde aruz ve hece ölçüsüyle aşk, özlem, ayrılık, ölüm gibi temaları romantik bir duyarlıkla işledi. Basit bir söyleyiş seçti; gülmece ve yergi şiirleri de yazdı. Yediden yetmişe dizeleri şiir severlerin belleğine işledi, âşıkların mektuplarında yer aldı; şiirleri hep geniş kitlelerin beğenisine hitap etti.

Önce Aşk Vardı adlı dinletide şiir ile müzik iç içe. Tematik olarak seçilmiş şiirlere, Vedat Sakman bazılarını Oğuzcan’ın şiirlerinden (İstanbul, Acılar Denizi) bestelediği şarkılarıyla eşlik ediyor.

Atilla Birkiye hazırlayan, Serdar Yalçın müzik direktörü, Mehmet Birkiye sahneye uygulayan, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar, Hakan Gerçek şiirleri seslendirenler, Vedat Sakman vokal ve gitar, Mete Çelik piyano, Uğur Akyürek keman.

Ücretsiz olan etkinlik 14 Mart saat 20.00’de İş Sanat Kültür Merkezi’nde…

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.