Önder Aksakal: Bülent Ecevit Hasteneye Rahatsızlanarak Gitti Ölmek Üzereyken Kaçtı

DSP Genel Başkan Yardımcısı Önder Aksakal, eski Başbakan Bülent Ecevit’in rahatsızlığı sırasında Başkent Üniversitesi Hastanesi tarafından verilen rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “Başbakanımız hastaneye rahatsızlanarak gitti ancak neredeyse ölmek üzere çıktı. Hastaneden kaçtıktan sonra sağlığına kavuştu.” dedi. Aksakal, partisinin Balıkesir İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada, genel seçim öncesi değerlendirme toplantıları yaptıklarını belirten Aksakal, partinin başkanlık kurulunun Türkiye’nin dört bir yanında çalıştığını söyledi. Bu seçimin kendileri için öncekilere göre daha fazla önem taşıdığını söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Aksakal, AK Parti ve CHP’ye sert eleştirilerde bulundu.

Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Önder Aksakal, Ergenekon davasında mahkemenin talebi üzerine, Adli Tıp Kurumu tarafından dönemin başbakanı Ecevit’in tedavi sürecine ilişkin hazırlanan raporu değerlendirdi: “Doktor değilim ancak o dönemde yaşan gelişmeleri, hepimiz televizyonlardan canlı canlı izledik. Toplumda genel kaanat şöyledir: İnsanlar, hasta olduğu zaman hastaneye gider ve iyileşip çıkar. O dönemde Başbakanımız, hastaneye rahatsızlanarak gitti ancak neredeyse ölmek üzere çıktı. Hastaneden kaçtıktan sonra sağlığına kavuştu.”

Bir partilinin, “Bir ülke düşünün, basın özgürlüğü ve adalet kavramı kalmamış, askerleri sindirilmiş. Merak ediyorum, hilafet yolda mı?” sorusuna karşılık ise bunun uç bir düşünce olduğu söyledi. Hilafet sisteminin dünyanın hiçbir yerinde olmadığını, demokrasinin mutlaka kendi içinde çözümler üreteceğini belirten DSP Genel Başkan Yardımcısı, “Halk, kendi kaderine mutlaka el koyacaktır. Önemli olan, tüm kesimlerin bu olumsuz gelişmelere karşı direnç duygularının geliştirilmesi. Bunları en çok, kendisini Atatürkçü sayan, Atatürk ilke ve devrimlerini bir yaşam biçimi olarak kabul edenlerden bekliyoruz. Hilafet gibi bir hadisenin olabileceğine ihtimal vermiyorum.” dedi.

Aksakal, Balyoz darbe planı iddiasıyla tutuklanan emekli ve muvazzaf askerlere de sahip çıktı. “Ergenekon olarak adlandırılan yapılanmanın ne yapmaya çalıştığını sağlıklı olarak anlayabileceğimiz bir zemin henüz oluşmadı.” diyen Önder Aksakal, herkesin kendi kafasından bir şeyler anlattığını savundu. Askerlikte emir komuta zinciri olduğunun altını çizen Aksakal, şöyle devam etti: “Programı, planı en üstteki komuta heyeti hazırlar. Alt kadrodaki subaylar, astsubaylar, askerler bu programa uygun görev ifa eder. Dünyanın her yerinde böyledir. Eğer hakikaten böyle bir plan varsa asıl yargılanması gereken dönemin Genelkurmay başkanı, kuvvet ya da ordu komutanlarıdır. Bunlar kaygı verici şeyler. Faşizmin yaşandığı toplumlardaki olaylar. Adaletin de hukuk sisteminin de kendisine çekidüzen vermesi gerekiyor.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.