Önlem alınmazsa bahar yorgunluğu kronikleşiyor

BURSABahar aylarında insan metabolizmasında oluşan değişiklikler beraberinde yorgunluğu da getiriyor. Bahar yorgunluğunun bir hastalık olarak tanımlandığını belirten uzmanlar, önlem alınmadığı taktirde bahar yorgunluğunun kronikleştiği uyarısında bulunuyor.
Baharın gelişi ne kadar güzel olsa da, halsizlik, yorgunluk ve gerginliği de beraberinde getirdiğini söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Önder Akaya, eğer gerekli önlemler alınmaz ve düzenli bir şekilde beslenilmezse şikayetlerin artacağına dikkat çekti. Özellikle bahar aylarında bol bol C ve B vitamini alınması gerektiğini vurgulayan Dr. Akaya, günde en az beş dakika yürüyüş yapılmasının vücuda iyi geleceğini aktardı.
“İlkbaharda havaların ısınmasıyla artan elektrik yükü yorgunluk, halsizlik ve eklem ağrılarına sebep oluyor. Bu yüklerden pozitif olanlar zindeliğe, negatif olanlar ise yorgunluk ve halsizliğe yol açıyor.” diyen Akkaya, hayat şartlarının zorluğu, hava kirliliği, trafik gibi sebeplerin büyük şehirlerde yaşayan insanlarda özellikle bahar aylarında daha fazla yorgunluğa ve halsizliğe yol açtığını kaydetti. Akkaya, şu bilgileri verdi: “Mide yanmaları, psikolojik bunalımlar, çarpıntı, kas yorgunluğu ve uykuya meyil gibi şikâyetler; uyum döneminde en sık karşılaşılan fiziksel şikâyetler arasında yer alıyor. Bahar yorgunluğu sendromu ile ilgili olarak birçok çalışma yapılıyor. Güneş ışınlarını hissetmeye başladığımız şu günlerde, bol bol güneşlenmenin fiziksel sağlığımız kadar, gri kış günlerinin bunalttığı ruh sağlığımız açısından da oldukça faydalı olduğunu söylemek kuşkusuz yanlış olmaz.”
Akkaya, bahar yorgunluğuna önlem olarak güneşlenmeyi, yatış ve kalkış saatlerinin düzenli olmasını, alkol ve sigara gibi bağımlılık yapan maddelerden uzak durulmasını, doğa yürüyüşleri yapılmasını ve isteksiz davranışlardan uzak durulması gerektiğine işaret etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.