Önümüzdeki Hafta Kar Yağışı Devam Edecek

KAR YAĞIŞI DEVAM EDECEK

Kar yağışı devam edecek. Fot: Adem Altan/Getty Images

Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı hava tüm yurtta etkisini göstermeye devam ediyor. Karakış tüm yurtta hayatı olumsuz etkiliyor. Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu’da kar yağışı devam ediyor. Kar yağışı yolları kaplayınca hazırlıksız yakalanan bir çok sürücü zor anlar yaşadı. Karayolları ekipleri sürekli olarak kapanan yolları açarak, yolda kalan sürücüleri kurtarmak için yoğun çaba sarf ettiler.

Sakarya’da aniden bastıran kar, zor anlar yaşattı. Sapanca’da da kar yağışı zincirsiz yola çıkan bir çok sürücüyü yolda bıraktı.

Zonguldak’ta Afet Kurtarma Ekipleri 80 kazaya müdahale ettiler. 30 kişiyi kurtardılar.

Bursa’da Uludağ’a çıkan araçlar dönüşte yolların buzlanması ile zor anlar yaşadılar. Tur otobüslerinin yolu tıkaması üzerine jandarma ekipleri Uludağ yönüne araçların geçişine izin vermediler.

Ankara-İstanbul Karayolu’nun Bolu geçişlerinde ekipler zincirsiz olan araçlara izin vermedi.

Yoğun kar yağışı Doğu Anadolu’da da şiddetini sürdürdü. Erzurum, Çat, Bingöl Karayolu ulaşıma kapandı.

Ağrı Patnos Karayolu’nun  20. kilometresinde çığ düşmesi sonucu yol trafiğe kapandı. Ekipler yolu trafiğe açmak için yoğun çaba sarf ettiler.

Yoğun kar yağışı Başkent Ankara’da da devam etti. Özellikle başkentin yüksek yerlerinde yollarda buzlanmaya neden oldu. Sürücüler dün akşam zor anlar yaşadı.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA YENİ BİR SOĞUK HAVA DALGASI GELİYOR

Meteoroloji’nin verilerine göre önümüzdeki haftadan itibaren özellikle Doğu Anadolu’da kuvvetli kar yağışı ve akabinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Yarından itibaren Doğu Anadolu’nun batısı, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Sivas çevrelerinde, Salı günü Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinde lokal olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Hafta boyunca hava sıcaklıkları hissedilir derecede azalacak, İç ve Batı bölgelerinde mevsim normallerinin 4-6 derece altında seyredecek. Düşük sıcaklıklar ve kar örtüsü sebebiyle Ege ve Akdeniz kıyılarında hafif, Marmara  ile iç bölgelerde kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Doğu kesimlerinde beklenen kuvvetli kar yağışı, ardından meydana gelecek buzlanma ve don olayı nedeniyle zirai üreticiler ve yola çıkacak sürücülerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

Akdeniz’de halen Batı ve Güneybatı yönlerinden 5-7 kuvvetinde (50-60km/s) esmekte olan fırtınamsı rüzgar akşam saatlerinden itibaren kuvvetlenerek 6-8 kuvvetinde(60-75km/s) fırtına, yarın öğle saatlerinden sonra Orta ve Doğu Akdeniz’de 7-9 kuvvetinde (75-90 km/s) kuvvetli fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir. Fırtınanın yarın gece saatlerinden itibaren etkisini kaybedeceği tahmin edilmektedir.

Yoğun kar yağışının etkili olduğu bu günlerde sokak hayvanlarını ve yiyecek bulamayan kuşları da unutmayalım lütfen.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.