Ordular, İlk Hedefiniz Akdeniz, İleri!…

Fotoğraf; Wikimedia Commons

İzmir, Büyük Taarruz harekâtı sonucu 9 Eylül 1922’de Yunan işgalinden kurtuldu.

Bugün, 9 Eylül 1922’de Türk ordusunun Yunan işgali altındaki İzmir’i düşmandan kurtarmasının 98. yılı kutlanıyor.

 İzmir Valiliği, 9 Eylül kutlamaları hakkında düzenlenen programı paylaştı.

Paylaşılan program şu şekilde;

09.00 98.Yıl Zafer Yürüyüşü Yer: Basmane Karakolu ÖnüYürüyüş güzergâhı Basmane Karakolundan başlayıp Çankaya Katlı Otoparkından sonra Kültürpark Lozan Kapısında son bulacaktır. (Sosyal mesafe kuralları gereğince İzmir Büyükşehir Belediyesi personeli tarafından 350 metre Türk Bayrağı taşınması planlanmaktadır.)10.30 Çelenk Sunumu Yer: Cumhuriyet Meydanı– Valilik, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumu- Saygı Duruşu, İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların asker ve izci öğrenciler tarafından göndere çekilmesi- Telgrafların Arzı- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in KonuşmasıAYRICA TÜRK YILDIZLARI VE SOLO TÜRK TARAFINDAN SELAMLAMA UÇUŞU YAPILACAKTIR.11:15 Bayrak Töreni Yer: Valilik Önüİzmir Valisi, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Hükümet Konağı önünde yerlerini aldıktan sonra Ege Ordusu ve Garnizon Komutanlığınca görevlendirilen askerlerin tarihi valilik binası balkonuna bayrak çekimi
.Şanlı Bayrağımızın İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilmesi.Ayrıca TESUD (Türkiye Emekli Subaylar Derneği) tarafından Sayın Valimize bayrak verilmesi
21.00 – 21.30 LAZER IŞIK GÖSTERİLERİ Yer: Gündoğdu Meydanı

Ne Olmuştu?

İzmir’in, 15 Mayıs 1919’da Yunan güçleri tarafından işgal edilmesi, Anadolu’da Millî Mücadele’nin başlamasında kritik noktada yer alır. Tüm ülkede İzmir’in işgali tepkiyle karşılanmış ve birlik olunmuştur. İstanbul’da başlayan işgali protesto mitingleri Damat Ferit hükümetinin düşmesine sebep olmuştur.

Türk ordusunun 26 Ağustos 1922 tarihinde başlattığı, Kurtuluş Savaşı’nın son noktası Büyük Taarruz beş günün ardından sonuçlandı. 30 Ağustos’ta Mustafa Kemal Paşa ordulara bir bildiri yayımlayarak “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emrini verdi ve 2 Eylül’de Uşak’a girildi.

Türk birlikleri, İzmir’e doğru hızla ilerlerken, Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu’dan çekildiler. 9 Eylül 1922’de Ahmet Zeki Bey komutasındaki birlikler ile Mürsel Paşa komutasındaki birlikler İzmir’e girdi. Ardından 5. Süvari Kolordusu Komutanı Mirliva Fahrettin Paşa, komutasındaki birlikler de İzmir’e girdi.

Konak’a ulaşmayı başaran Şerafettin Bey, Konağa girip balkona Türk bayrağını asmıştır. Hükümet Konağı’na bayrağın dikilmesinin ardından Yüzbaşı Zeki komutasındaki süvari birliği Hükümet Konağı’nın yanında yere alan Sarıkışla’ya, sonrasında da Kadifekale’ye bayrağın çekmesi ile İzmir’in işgalden kurtuluşu ilan edildi. Birinci Süvari Tümeni Komutanı Mürsel Paşa İzmir’e girildiğini Ankara’ya bildirir. 10 Eylül’de, Mustafa Kemal Paşa, Fevzi ve İsmet Paşalar ile Fahrettin Paşa Hükümet Konağı’na gider, konağın balkonundan başarı tüm halka ilan edilerek, başarının tüm Türk milletinin olduğunu belirtir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.