Organ Nakli Suistimallerine Karşı Gelen Doktorlar Nobel Barış Ödülüne Aday Gösterildi

Resim: DAFOH’un yönetici direktörü Dr. Torsten Trey, insan hakları organizasyonunda konuşma yaparken, Los Angeles, 10 Ekim 2013. (Epoch Times)
Resim: DAFOH’un yönetici direktörü Dr. Torsten Trey, insan hakları organizasyonunda konuşma yaparken, Los Angeles, 10 Ekim 2013. (Epoch Times)

Dünyada zorla yapılan organ nakilleri uygulamasının durdurulması için doktorlar ve cerrahlar tarafından kurulan uluslararası sivil toplum örgütü, Zorla Organ Toplamaya Karşı Doktorlar Kuruluşu (DAFOH), Nobel Barış ödülüne aday gösterildi.

Washington merkezli sivil toplum örgütünün yönetici direktörü Dr. Torsten Trey gönderdiği bir emailde “DAFOH’un 2016 Nobel Barış Ödülü’ne aday olduğunu duyurmaktan mutluluk duyarız” dedi.

“Birkaç gün önce haberini aldığımız bu adaylık, tıp dünyasında etik standartları korumak ve çok az insanın konuşmaya cesaret ettiği konuları açıklamak için göstermiş olduğumuz çabaların takdiridir” dedi.

Prestijli ödül için adayları sadece parlamenterler, profesörler, jüri üyeleri ve benzeri kişiler belirlemektedir.

Bir kurumu veya şahsı ödüle aday göstermek için, adayın isminin ve neden aday seçildiğinin Norveç Nobel Komitesine bildirilmesi gerekir.

İngiliz parlamenter ve eski Savunma Bakanı Dr. Liam Fox, DAFOH’u aday gösteren kişilerden bir tanesidir. DAFOH’u aday gösteren diğer kişilerin isimleri ise açıklanmadı.

Dr. Fox’un sözcüsü yaptığı telefon röportajında kuruluşun çok doğru bir amaç için çalıştığını belirtti.

Adaylık mektubunda, Dr. Fox “DAFOH zorla organ toplamayı durdurmak için azimle ve kararlılıkla çalışıyor. Detaylı araştırmaları, Çin’de etik olmayan organ ticaretine karşı hala tedbir alınmadığını gözler önüne seriyor” dedi.

Ayrıca mektubunda DAFOH’un kuruluşundan bu yana yaptığı birçok aktiviteden örneklere yer verdi: 2013 yılında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne gönderilmek üzere 2 milyon imzaya ulaşan bir dilekçe kampanyası başlatılması, organ nakli sorunlarında medya için önemli bir haber kaynağı olması, Çin’de ve tüm dünyada organ nakli suistimallerini anlatan düzenli yayınlar ve üç ayda bir gönderilen detaylı bültenler yayınlanması.

DAFOH’un çabalarının odak noktası ve uzmanlığı Çin’de zorla yapılan ve kötüye kullanılan organ nakilleri sistemine ışık tutmakta yatıyor. Askeri ve sivil hastaneler tarafından yürütülen bu sistemin, ağırlıklı olarak hapse atılan Falun Gong (Falun Dafa) uygulayıcılarını hedef aldığı biliniyor. Falun Gong, geleneksel Çin kültürüne dayanan zihin ve beden gelişimine yönelik bir meditasyon uygulamasıdır. 1990’larda Falun Gong Çin genelinde oldukça popüler oldu fakat bu durum rejime karşı bir tehdit olarak görüldü. Bu sebeple, Temmuz 1999’da Çin Komünist Partisi lideri Falun Gong’u yok etmek için bir zulüm kampanyası başlattı.

Bugün Çin’de Falun Gong uyguladığı için milyonlarca insan hala hapse giriyor, işkence görüyor ve organları için öldürülüyor. 60.000’den fazla insanın bu yolla öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Fox mektubunda “DAFOH’un Falun Gong uygulayıcılarından zorla organ toplanması konusunda farkındalığı artırması ve bu işkencenin durdurulması için gösterdiği çaba dünya barışına ve insan haklarına gerçekten önemli bir katkı sağlamaktadır” dedi.

Dr. Trey ise emailinde “Falun Gong uygulayıcıları ve diğer inanç mahkumlarından topladığı organlar ile Çin’in organ ticareti yaptığı haberi 10 yıl önce ilk çıktığından beri DAFOH bu cinayetleri açığa çıkarmada öncülük etmiş ve etik organ nakli uluslararası standartlarına uyulması konusunda Çin’i sürekli uyarmıştır” dedi.

DAFOH’un dünya çapında doktor, hemşire, diğer profesyonellerden oluşan üye sayısı 7.000’i aşmıştır.

Haberi yazan: Matthew Robertson, Emel Akan

Orjinal İngilizce haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.