“Ortalık Fena Karışacak”: Trump, 6 Ocak’ta Washington’daki Protesto Yürüyüşüne Katılacak

Başkan Donald Trump bir basın toplantısındayken. (Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)

Haftalardır, ABD Başkanı Donald Trump, seçmenlerine sesleniyor. 6 Ocak’ta seçimlerde hile yapıldığı iddialarından dolayı, büyük ölçekli bir gösteri planlanıyor. Donald Trump seçmenleri Washington’daki bu gösteriye katılmaya davet ediyor. Trump bunu “Tarihi bir gün” olarak tanımlıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Washington’da planlanan büyük gösteriye katılmak istiyor. 6 Ocak’ta, seçim kurulunun oyları ABD Kongresinde sayılacak ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı belirlenecek.

Trump ve ekibi, 3 Kasım seçimlerinden bu yana seçim sahtekarlığına dair birçok kanıtlar sundu, ancak bunlar ciddi bir şekilde araştırılmadı. Geçtiğimiz haftalarda ve günlerde, çeşitli eyaletlerde “Hırsızlığı Durdurun”, sloganlarıyla mitingler yapıldı.

Çarşamba günkü protesto yürüyüşü de, bu iki slogan altında gerçekleşecek: #MarchForTrump (Trump için yürüyün) ve #DoNotCertify (onaylamayın). Trump, haftalardır seçmenlerini o gün Washington’a gelmeye ve protestoya katılmaya davet ediyor. 3 Ocak’ta Twitter üzerinden, kendisinin de orada olacağını duyurdu: “Orada olacağım. Bu Tarihi bir gün!”, şeklinde bir Tweet paylaştı. 

Trump 1 Ocak’ta da, Washington’daki eylemle ilgili paylaşımlarda bulunmuştu. Kendisi, Twitter’da şunları yazmıştı: “Washington,D.C.’de büyük çaplı protesto yürüyüşü gerçekleşecek ve bu 6 Ocak sabahı, saat 11’de başlayacak… StopTheSteal! (ÇalmayıDurdur!)” Bu” Zorlu bir gün” olacak diye de ekledi.


Epoch Times Amerika gazetesi, polis bildirilere dayanarak, o gün için kayıt edilen tüm gösterilerin onaylandığını ve Beyaz Saray bölgesindeki birçok yolun kapatılacağını duyurdu.

ProudBoys vs. Antifa


Sağıcı grup “ProudBoys” da katılımlarını çok sayıda tescil ettirdi. Bununla birlikte, geleneksel siyah ve sarı kıyafetlerini giymeyeceklerini ve bunun yerine sıradan kıyafetler ile gösteriye iştirak edeceklerini belirttiler. Parler, “Belki de hepimiz siyah giyeriz, böylece herkes bizi “Antifa” zanneder”, diye yazdı.

Eyalet seçim oylarını geçersiz kılmak isteyen senatörlerin sayısı, hafta sonundan bu yana hızla arttı. Epoch Times Amerika, şimdiye kadar yaklaşık bir düzine Cumhuriyetçi Senatörün Josh Hawley’e katıldığını duyurdu.

Cumhuriyetçi Mo Brooks liderliğindeki, Temsilciler Meclisinin elli üyesi de oylara itiraz etme sözü verdi. Meydan okumayı tamamlamak için en az bir Meclis üyesi ve bir Senatör gerekiyor. Bu olduğu takdirde, her eyaletin elçileri iki saatlik bir tartışma için geri çekilmek zorunda kalacak. Bir eyaletin oylarını geçersiz kılmak için, Meclis ve Senato bazında basit çoğunluk yeterli olmaktadır.


Kongre, çekişmeli eyaletlerdeki seçimlerin 10 günlük acil durum incelemesini yürütmek için özel bir komisyon atama seçeneğine sahiptir. Bu eyaletlerdeki milletvekilleri daha sonra sonuçları inceleyebilir ve yeni bir seçmen heyeti atamak veya sonuçları teyit etmek için tekrar bir araya gelme fırsatına sahip olabilirler. Bunların hepsinin 20 Ocak’tan önce gerçekleşmesi mümkündür.

Yazan: Nancy McDonnell, Epoch Times Almanya

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.