Trump: Yüksek Mahkeme Seçim Sahtekarlığı Konusunda “Yetersiz ve Zayıf” – Kanıtları Göz Ardı Ediyorlar

Başkan Donald Trump, ABD Yüksek Mahkemesinin kitlesel seçim sahtekarlığını düzgün bir şekilde ele almadığını belirtiyor.

Başkan Trump, 26 Aralık’ta attığı bir tweette, “ABD Yüksek Mahkemesi, 2020 başkanlık seçimlerinde meydana gelen büyük seçim sahtekarlığını görmezden geldi. ‘Yetersiz ve zayıf’ bir duruş sergiledi.” dedi.

“Çok ciddi KANITLARIMIZ var, ancak görmek istemiyorlar – yasal dayanak yok diyorlar. Eğer hileli seçimlerimiz varsa, ülkemiz tehlikede!” diye ekledi.

Yüksek Mahkeme, Epoch Times’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Teksas Konusu

Son zamanlarda, Amerika’nın en yüksek mahkemesinin verdiği bazı kararlar, başkanı ve müttefiklerini hayal kırıklığına uğrattı.

Üçü Trump tarafından atanan beş Muhafazakâr yargıçtan oluşan yüksek Mahkeme heyeti – Teksas da sunulan, 2020 seçimlerindeki dört çekişmeli eyalet ile ilgili itiraz başvurusunu reddetti.

Yargıçlar, Teksas’a Pennsylvania, Georgia, Michigan ve Wisconsin eyaletlerini dava etme fırsatı vermedi. Lone Star State (Yalnız Yıldız Eyaletinin)  Anayasa uyarınca dava açacak yasal statüye sahip olmadığına kanat getirdiler. Teksas’ın diğer eyaletlerin seçimlerine müdahale etmeye hakkı olmadığını savundular.

Karar, “Teksas’ın başka bir eyaletin seçimlerini yürütme şekli konusunda hukuki olarak tanınan bir hakkı yok” diyor. “Diğer tüm bekleyen başvurular alakasız olduğu için reddedildi.”

Dava, Trump kampanyası ve bazı Cumhuriyetçiler tarafından büyük bir potansiyele sahip bir vaka olarak görüldü.

“Yargıtay bizi gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Bilgelik yok, cesaret yok!” diyerek Trump, 12 Aralık’ta Twitter’da karardan duyduğu hayal kırıklığını dile getirmişti.

Mahkeme Erteliyor

Seçimle ilgili başka bir davada, mahkeme geç bir tarih belirledi, burada dava, gelecekteki başkanın göreve başlayacağı ikinci güne atıldı. Öyle görünüyor ki, mahkeme iddia edilen seçim sahtekarlığını ciddiye almıyor.

Trump kampanyası, 21 Aralık’ta, “2020 başkanlık seçimlerinden hemen önce ve sonra” posta oylama yasalarını yasadışı olarak değiştiren Pennsylvania Yüksek Mahkemesinin 3 kararına itiraz davası açtı. Trump’ın hukuk ekibi, bu mahkeme kararlarının Anayasa’nın II. Maddesini ve ABD Yüksek Mahkemesi kararını – Bush v. Gore kararına aykırı olduğunu savundu. Burada 2000 yılındaki Florida anlaşmazlığı, yeniden sayım ile çözülmüştü.

Hukuk ekibi, “writ of certiorari” dilekçenin yanı sıra, davayı hızlandırmak için mahkemeye bir öneri sundu. Onlar Ülke Yüksek Mahkemesinden, Pennsylvania yetkililerine 23 Aralık günü öğlene kadar yanıt vermelerini emretmesini talep ettiler.

Ancak Yargıtay, davanın hızlandırılması yönündeki önergeye hemen cevap vermeden, davayı 23 Aralık tarihine kadar gündeme almadı.

Bunun yerine, Pennsylvania’nın dilekçeye yanıt vermesi için son tarih olarak 22 Ocak belirlendi – bu da yeni Başkanın göreve başlamasının ikinci gününe denk gelmektedir.

Başkan Donald Trump’ın avukatları Jenna Ellis ve Rudy Giuliani ve Arizona Eyalet Yasama Meclisi üyeleri, 30 Kasım 2020’de Phoenix, Arizona’daki seçim bütünlüğü hakkında halka açık bir duruşma düzenlediler (Fotoğraf: NTD üzerinden ekran görüntüsü)

Seçimler Adil ve Dürüst Olmalı

Trump kampanyası, son yedi haftada seçim usulsüzlükleri ile ilgili kanıtlar sundu. Seçimi gözlemek ile görevli Cumhuriyetçilerin orada bulunan yetkililer tarafından bloke edilmesi, ölmüş kişilerin adlarına oy kullanılması ve bu seçimin usulsüz bir biçimde yapıldığına dair kanıtlar sundu. Mevzuat değiştirildi.

Mahkemeler, iddia edilen seçim sahtekarlığını büyük ölçüde görmezden geldiklerinden, Başkan 22 Aralık’ta millete seslenen ve Amerikalıları “başkanlık seçimlerinin hırsızlığını durdurmaya” çağıran bir video mesajı gönderdi.

“Amerikalılar, seçimlerinin doğruluğuna tam bir güven duyabilmeli. Demokrasimizin kaderi buna bağlı ”dedi. “Şimdi Amerikan halkının sesini yükseltip bu adaletsizliğin derhal düzeltilmesini talep etme zamanı. Seçimlerimiz adil olmalı, dürüst olmalı, şeffaf olmalı ve yüzde 100 sahtekarlık içermemeli.”

Başkan ayrıca, destekçilerini, Kongre’nin oyları saymak ve onaylamak için toplanacağı 6 Ocak’ta, District of Columbia mitingine katılmaya davet etti.

Trump yanlısı bir grup olan “Women for America First”, “WTOP” raporuna göre 6 Ocak 2021’de Freedom Plaza ve Lincoln Anıtı’nda yapılacak bir miting için onay bekliyor.

Trump 26 Aralık’ta attığı bir tweette, “Asla vazgeçmeyin. 6 Ocak’ta D.C.’de görüşmek üzere” diye yazdı.

Allen Zhong tarafından, The Epoch Times Almancadan çevrilmiştir.

Çeviren: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.