Trump: “Medya Seçimle İlgili Açıklamaları Yanlış Yorumladı”

Başkan Donald Trump, Perşembe günü medya kuruluşlarını Beyaz Saray’da seçimlerle ilgili yaptığı açıklamaları yanlış yorumlamakla suçladı.   

Trump bir sosyal medya paylaşımında, “Orduya mutlu bir şükran günü diledikten sonra, bugün uzun bir haber konferansı verdim, ve bir kez daha görüm ki; Sahte Haber Medyası öyle bir koordine olmuş ki, böyle bir konferansın vermek istediği gerçek mesaj hiçbir zaman yayınlanmıyor.” dedi.

“Vurgulanan birincil nokta, 2020 seçimlerinin HİLELİ olduğu ve benim KAZANDIĞIM!” diye ekledi.

Bazı haber kaynakları, Demokrat başkan adayı Joe Biden’ı kazanan ilan etti, ancak Trump ve taraftarları, önemli çekişme bölgelerindeki sonuçlara itiraz ediyor. Epoch Times, yasal mücadeleler bitene kadar kazananı açıklamayacak..

Trump, Şükran Günü’nde ordu mensuplarıyla telefonda görüştükten sonra, Seçim Günü’nden bu yana ilk kez gazetecilerden soruları kabul etti. İlk soru, Beyaz Saray’daki son Şükran Günü için büyük planları olup olmadığı şeklindeydi.

Georgia, Wisconsin ve başka yerlerdeki sayılmamış oy pusulalarının bulunmasına atıfta bulunarak, “Neler olup bittiğine bakarsanız, son olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Neler olup bittiğine gerçekten bir göz atmalısınız. Oylarda muazzam tutarsızlıklar buluyorlar. Bu sayılara kimse inanmıyor. Bu sayılar yanlış sayılar. Birçok sayı zaten bildirilmişti, bunlar yalnış.” dedi.

“Önümüzdeki bir veya iki hafta içinde, insanları şok edecek şeyler olduğunu göreceksiniz. Eğer Michigan’daki sayılara bakarsanız, Pennsylvania’daki sayılara bakarsanız, sahte oy kullanmalara ve sahte oylara bakarsanız; bu nedenle, bu sonuncusu mu yoksa bu ikinci dönemin ilki mi olduğu açısından: neyin ilk neyin son olduğunu söyleyemem. Ne olduğunu göreceğiz. Bu seçimin temsil ettiği türden bir sahtekarlığı kimse gerçekten görmek istemiyor.” diye ekledi.

Demokrat Başkan adayı Joe Biden, 25 Kasım 2020’de Wilmington, Dele’deki Queen Theatre’da bir Şükran Günü konuşması yapıyor. (Mark Makela / Getty Images)

Trump, Biden’in 80 milyon oy aldığına inanmadığını söyledi. Bir önceki rekor hem Biden hem de Trump’ın aşmış olduğu, 2008’deki Barack Obama’nın 69 milyonuydu.

Trump, “Eğer sayılara bakarsanız, sayılar yanlış. Sayılar bozulmuş. Bu, yüzde 100 hileli bir seçimdi ve insanlar bunu biliyor. Bu yüzden şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerinde protesto yürüyüşleri yapan insanlar var.” dedi.

Trump daha sonra, bir soruya yanıt olarak gazetecilere; 14 Aralık’ta, eğer seçmenler Biden’ı seçtiyse, bunu “kabul etmenin çok zor bir şey” olacağını, “çünkü büyük çapta bir sahtekarlığın olduğunu bildiklerini” söyledi.

Diğer birkaç muhabir; eğer seçimi Biden kazanırsa, Beyaz Saray’dan ayrılıp ayrılmayacağı konusunda sıkıştırmaya çalıştı.

Trump, “Kesinlikle yapacağım. Kesinlikle yapacağım ve bunu biliyorsunuz. Ancak, bugün ile 20 Ocak arasında pek çok şey olacağını düşünüyorum, pek çok şey. ” şeklinde yanıt verdi.

Yazan: ZACHARY STIEBER / The Epoch Times

Çeviren: Şendağ GÖKÇE / Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.