Osmaniye’de Öğrenciler Dağcılık Sporuna Özendiriliyor

OSMANİYEOsmaniye’de bir lise duvarına dağcılık yapay tırmanış duvarı yapıldı.

Atatürk Lisesi duvarına yaptırılan duvar sayesinde öğrencilerin dağcılık sporuna özendirilmesi hedefleniyor.

Lisenin okul aile birliği başkanı Latif Orçan son yıllarda büyük gelişmeler gösteren ve dünya genelinde çok sayıda sporcu tarafından yapılan dağcılık branşında yapay tırmanışın büyük bir önemi olduğunu kaydetti.

Dağcılığın seyircisi ve yarışması olmayan bir branş olduğuna dikkat çeken Orçan, “Türkiye’de dağcılık yapay tırmanış duvarı sayısı oldukça fazladır. Fakat okullarda hiç görmedim. Okulumuzda beden eğitimi öğretmenimiz Yücel Erdoğan dağcılık sporunu profesyonelce yapıyor. Biz de öğrencilerimizi bu spora teşvik etmek için bu duvarı inşa ettik. Ders aralarında, beden eğitimi derslerinde ve boş zamanlarda öğrencilerimiz burada tırmanış yaparak kendilerini geliştirebilirler. Bizler de okul aile birliği üyeleri olarak velilerimize ve öğrencilerimize bu sporu yapmaları için teşvik edeceğiz. Şu anda okulumuzda 100 kadar bay bayan öğrenci dağcılık sporu ile aktif olarak ilgileniyor. Bu sayının yapılan bu tırmanma duvarı sayesinde en kısa sürede artacağına inanıyorum.” dedi.

Dağcılık sporu ile üç yıldır ilgilenen Emre Akkuş ile yeni başlayan Ayşegül Sarı ise bu sporu yapmaktan büyük bir zevk aldıklarını ve bütün gençlere tavsiye etiklerini söyledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.