Osmanlı’nın yıkılışından Amerika da muzdarip

NEW YORKABD’nin ünlü savaş ve strateji dergisi ‘Armchair General’ (Koltuk Generali), Mustafa Kemal Atatürk’ü kapak konusu yaptı. Atatürk’ün “Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum.” sözünü kapağına taşıyan dergi; aynı zamanda büyük bir başlıkla “Osmanlı’nın yıkılışı bugün hâlâ krize neden oluyor.” dedi. Fotoğraflarla birlikte 14 sayfa Osmanlı’nın yıkılışı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anlatan dergi, Osmanlı’yı üç kıtaya hakim olan süper güç olarak tanımladı.

Amerikan ordusundan emekli subay ve aynı zamanda stratejist Ralph Peters tarafından kaleme alınan dosyada birbirinden ilginç anekdotlara yer verildi. Osmanlı’nın yükseliş döneminde şanının dört bir yana yayıldığını ve hiçbir ordunun bu kadar organize olmadığını belirten yazar, Osmanlı’nın yıkılışının bugün hala karmaşaya neden olduğunu hatta Amerika’nın da bu durumdan muzdarip olduğuna dikkat çekerek, “Bu çalkantının bir sonu olmayacak.” yorumunda bulundu. Ralp Peters, “Şunu söyleyebilirim ki; Osmanlı, savaşın icat olduğu topraklarda bütün hatalarına rağmen barışı oluşturmayı ve onu devam ettirmeyi başardı.” dedi.

Yıkılışın başlangıcının 18’inci yüzyıla kadar uzandığını söyleyen Peters, Ermenilere karşı bir “soykırım” yapıldığını ve bu durumun Hıristiyan alemini hırslandırdığını da iddia etti. Genç Türkler hareketinin Osmanlı’nın parçalanmasını hızlandırdığını kaydeden yazar, Osmanlı ile Almanya’nın birinci dünya savaşına birlikte girme serüvenine de yer verdi.

Stratejist yazar, İngilizlerin “ilk basit saldırıda” Osmanlı’nın yenileceğini düşündüğünü; fakat bunun ciddi bir yanılgı olduğunu belirterek, Osmanlı’nın güçlü bir ayakta kalma arzusuyla savaştığını ifade etti.

ENVER PAŞA TARİHİN EN KÖTÜ KOMUTANI

Enver Paşa’nın tarihin en kötü komutanı olarak anlatıldığı makalede, 30 ila 60 bin askerin tek bir kurşun bile atamadan donarak öldüğü belirtilirken, “ne yazık ki kendisi yaşadı” yorumunda bulunuldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’de ortaya koyduğu askeri dehayla Osmanlı’nın şanlı dönemlerini hatırlattığını kaydeden Peters, Türklerin vatan topraklarını korumak için kahramanca savaştığını kaydetti. Peters, Mustafa Kemal’in “yenilemez” denilen herkesi, Anadolu’daki köylülerden oluşan bir orduyla yendiğini anlattı.

OSMANLI’DAN SONRA ORTADOĞU’DA BARIŞIN HİÇ ŞANSI OLMADI

Dergide, “Osmanlı’dan sonra Ortadoğu’da barışın hiç şansı olmadı” diyerek İngiliz ve Fransızların kendi çıkarları dışında hiçbir şey düşünmediği aktarıldı. İngiliz ve Fransızların, birlikte yaşamak isteyen toplumları ayrı yaşamaya, ayrı yaşamak isteyenleri de birlikte yaşamaya zorladığı kaydedilen makalede “Osmanlı’nın yıkılışı hükmettiği her yerde dengenin bozulmasına neden oldu ve hâlâ milletler bu dengeyi yeniden kurmaya çalışıyor. Belki de dengeyi yeniden kurmak yüzyıllar alabilir.” denildi.

İki ayda bir yayınlanan ve Amerika çapında satılan Armchair General dergisi 5.95 $’dan satılıyor. Armchair General, “hiç bir askeri deneyimi olmayan, kendi kendini stratejist ilan etmiş, savaş meraklısı bir kişi” olarak tanımlanıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.