Özbek Güreşi, Olimpiyatlara Girmek İstiyor.

13 yıl önce yeniden yapılanma ve gelişme sürecine giren Özbek Kurashi (Güreşi) dünya olimpiyatlara gireceği günü bekliyor.
Merkezi Taşkent’te bulunan Uluslararası Kurash Birliği (İKA), (Intenational Kurash Association) Genel Sekreteri Ümid Yakupov Özbekistan’la özdeşen Özbek Güreşi’nin dünya olimpiyat oyunlarına girme arifesinde olduğunu söyledi.
İKA genel merkezinde düzenlediği yıllık değerlendirme toplantısında açıklamada bulunan Yakupov, yeniden yapılanma sürecinin başladığı 1998’den bu yana Özbek Güreşi’nin 2010 itibariyle olimpiyatlara girmeye aday global spor dalı haline geldiğini kaydetti.
Özbek Güreşi’nin dünya olimpiyat oyunlarına girmesi adına önlerinde duran çalışmalarda sona gelindiğine dikkat çeken Yakupov, bu güreşin kendine has ifadeleri ve giyim tarzıyla bugün dünya genelinde 120 dolayında ülkede ilgilenen bir global spor dalı haline geldiğini aktardı. Uluslararası Kurash Birliği Genel Sekreteri Yakupov, dünya olimpiyatlarına girme yolundaki engellerinden Dünya Anti Doping Ajansı (WADA)’na üye olma aşamasının da geçildiğini ve İKA’nin WADA’ya üye olduğunu ifade etti.
Yakupov, son açılımlarla daha önce Asya ile sınırlı olan Özbek Güreşi’nin bugün Afrika, Avrupa, Avustralya ve Ameri kıtalarında onlarca ülkede binlerce insanın ilgilendiği spor türü konumunda olduğunu dile getirdi.
1998’de kurulan İKA’nın beş kıtada 114 üye ülkesi bulunuyor. Özbekistan’da ata sporu olarak kabul edilen Özbek Güreşi, müsabakalarında, güreşçiler birbirlerine karşı yerel diller ‘tembih’, ‘çele’ ve ‘halal’ denilen hareketleriyle üstünlük sağlamaya çalışıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.