Özel Banka Çalışanı 2.5 Milyon TL’yi Zimmetine Geçirdi

Fotoğraf İHA
Fotoğraf İHA

Adana’da özel bir bankada çalışan Özlem H. isimli kadın, yapılan soruşturma sırasında müteahhit eşi ile ortadan kaybolunca, gerçek açığa çıktı. 15 kişinin hesabına girerek 2 milyon 493 bin 320 lira zimmetine geçirdiği için 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kadının müteahhit kocası da 4 ayrı dolandırıcılık suçundan 25 yıl 3 ay hapis cezası aldığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre olay, merkez Çukurova ilçesine bağlı Güzelyalı Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, özel bir bankada 2008 yılında uzun süredir hesabını kullanmayan bir kişi, parasının eksik olduğunu gördü. Bunun üzerine önce polise sonra bankaya şikayette bulundu. Başvuru üzerine hem banka hem de polis olayla ilgili çalışma başlattı.

Bu arada bankada çalışan memur Özlem H. (41) ile eşi müteahhit Levent H. (46) kayıplara karıştı. Polis ve banka, Özlem H.’nin hesaplarını kontrol ettiğinde sürekli bir hareketlilik olduğu görüldü. Bankada yapılan incelemede Özlem H.’nin sadece başvuran kişinin değil toplam 15 kişinin hesabından kendi hesabına parça parça 2 milyon 493 bin 320 lira parayı aktardığını tespit etti. Polis, yeterli delili topladıktan sonra karı koca için yakalama kararı çıkarttı. Özlem H. ve eşi Levent H. 2009 yılında Güzelyalı Mahallesi’ndeki akrabalarının evinin banyosunda yakalandı. Hakkında Ağır Ceza mahkemelerinde başka suçlardan açılan 5 dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik davası bulunan ve 2 ayrı yakalama emriyle aranan Levent Hasçelik, Yarbaşı Şehit Erdoğan Çıtak Polis Merkezi Amirliği’ne; nitelikli banka dolandırıcılığı suçlamasıyla aranan Özlem Hasçelik ise Mali Büro Amirliği’ne gönderildi.

Daha sonra karı koca adliyeye sevk edildi. Tutuklanan Özlem H. ile Levent H.’ye ağır ceza mahkemelerinde dava açıldı. Adana 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına, 6 ile 12 yıl arasında hapis cezası istenen tutuklu sanık Özlem H. suçlamayı kabul ederek “Eşim 2007’de tefecilere borçlandı. Eşim borcu nedeniyle cezaevine girmişti. Tefeciler beni ve çocuklarımı tehdit ediyordu. Hatta görev yaptığım bankaya kadar gelip tehdit ettiler.

Bu nedenle bankadan 620 bin TL çekerek tefeciye ödedim. Ayrıca yine eşimin cezaevinden çıkabilmesinde kullanmak üzere 150 bin TL para çektim. Eşim paraların kaynağını sorunca müşterilerden ödünç aldığımı söyledim. Bu sürede yine bankadan farklı tarihlerde 200 bin TL daha çekmiştim. Eşim ve ortağının kurduğu şirket hesabına da 40 bin TL para havalesi yaptım ve bu parayı alarak daha önce çekmiş olduğum paraların faizlerini yatırdım. Bu paraları çekerken de bazen müşterilerin yerine kendim imza attım, bazen de müşterilere haberleri olmadan imzalattım. 16 yıl çok güzel bir şekilde çalıştım ama bir hata ile bu güzel şeyleri kendi elimle sildim. Yaptığıma pişmanım” dedi.

Levent H. ise suçu kabul etmeyerek, “İnşaat mühendisliği yapıyorum. Çeklerim çalınınca 2005’te işlerim bozuldu ve icra takibi sonucu cezaevine girdim. Borçlu olduğum alacaklılar bana ve eşime baskı yaptı. Bu baskılara dayanamayan eşim 600-700 bin TL para çekip alacaklılara verdiğini söyledi. Bu paraları da icra nedeniyle cezaevinde kaldığım 4 gün içinde ödemiş. Eşime zimmetine para geçirmesi konusunda azmettirmem olmadı. Karataş’ta inşaatı devam eden yüzde 70’i bitmiş 91 villa inşaatı var. Burada benim hakkıma 12-13 villa düşecek. Bankanın avukatları ile de görüşme halindeyiz. Bunları bankanın zararına karşılık bankaya vereceğiz. Ancak tapu sorunu nedeniyle daha ödeme yapamadık” dedi.

Mahkeme heyetinin suçlu bulduğu, bankacı Özlem H. ‘zimmet’ suçundan 12 yıl hapis ve 133 bin 320 TL para cezası, Levent H. ise 10 yıl hapis ve 111 bin 100 TL para cezasına çarptırıldı. Sanıkların para cezalarını ödememeleri durumunda, bankacının para cezasının 6 bin 662 gün, eşinin para cezasının ise 5 bin 555 gün hapse çevrilmesine, banka müşterilerinin hesabından çekilen 2 milyon 493 bin 320 lira parayı bankaya ödemelerine karar verdi.

Bu arada, Levent H.’ye, Adana 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 4 ayrı davada, ‘sahte çek verme’ suçundan toplam 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Özlem H. ve eşi Levent H. yerel mahkemenin kararına Yargıtay’a başvurarak itiraz etti. Yargıtay’dan karar beklenirken yasada yapılan değişiklikle tutukluluk süresinin düşmesinin ardından Özlem H.’nin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Başvurunun ardından 1.5 yıl sonra karı kocanın başvuruları reddedilerek cezaları onandı. Buna göre koca Levent H. 5 ayrı dava ve verilen para cezası hapis cezasına çarptırılınca 25 yıl ay hapis cezası alırken Özlem H.’de para cezası hapis cezasına çevrildiği için 15 yıl hapis cezası verildi.

Bunun üzerine İnfaz Büro Amirliği ekipleri önce Levent H.’yi bulup işlemlerini yaparak cezaevine götürdü. Daha sonra ise polis Özlem H.’nin yerini belirledi. Buraya yapılan operasyonda Özlem H. gözyaşlarına boğularak fenalık geçirdi. Bunun üzerine eve ambulans çağrıldı. Tedavi edilen Özlem H. emniyete götürüldü. Burada işlemleri tamamlanan Özlem H. cezaevine gönderilmek üzere adliyeye götürüldü. Adliye de kendisini görüntülemek isteyen basın mensuplarına kendisini çekmemesi için tepki gösterdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.