Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde Akupunktur Uygulamasına Başlandı

GAZİANTEPGaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Abdurrahman Yeter, akupunkturun, batı tıbbının tüm alanlarında tedavi seçenekleri arasına girmeye başladığını söyledi.

Yeter, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi’nde akupunktur yöntemiyle tedavi hizmeti verilmeye başlanması dolayısıyla yaptığı açıklamada, akupunkturu, vücutta oluşan hastalıklar veya disfonksiyonları ortadan kaldırmak için belirli noktalara iğne batırılarak yapılan bir tedavi olarak tanımladı. Akupunktur uygulamalarının yaklaşık 5 bin yıl önceye gittiğini, ancak ulaşılan en kapsamlı kaynağın M.Ö. 200 yılında yazıldığını belirten Yeter, akupunkturun Avrupa’da 15. yüzyılda tanınmaya başladığını anımsattı. Başlangıçta daha çok vücut akupunkturu olarak uygulanan bu yönteme daha sonra başka tekniklerin de eklendiğini anlatan Yeter, bunların en yaygın kullanılanın kulak akupunkturu olduğunu bildirdi.

AKUPUNKTURUN ETKİLERİ

Sadece akupunktur noktalarına, daha çok vücut akupunkturunda kullanılan ve etkinliği artıran elektro, moxibusyon ve lazer akupunktur uygulama tekniklerinin de olduğunu hatırlatan Yeter, akupunkturun etkilerini şöyle sıraladı: “Ağrı kesici etkisi (analjezik), vücutta dengeyi sağlayıcı etki (bio regülatör), rahatlatıcı, sıkıntı giderici etki (sedasyon ve psikolojik), vücudun bağışıklık sistemini ve direncini artırıcı etki (immün stimülan) ve motor tamir etki (felçli hastalarda). Kronik ağrılarda etkinliğinin morfinle karşılaştırılacak kadar olduğu yapılan kontrollü çalışmalar sonucunda saptanmıştır. Günümüzde batı tıbbının tüm alanlarında tedavi seçenekleri arasına girmeye başlayan akupunktur tedavisi şu an daha çok kas iskelet sistemi hastalıklarında özellikle de bel ve boyun fıtığı, fibromiyalji sendromunda, ankilozan spondilit ve diğer romatizmal hastalıklarda, eklem kireçlemesi dediğimiz osteoartritlerde, kronik yorgunluk sendromunda sık kullanılmaktadır. Bunlarla birlikte sık kullanıldığı diğer hastalıklar ise obezite, bağımlılık, depresyon ve uykusuzluk tedavileridir.” AKUPUNKTUR İLE TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR İlaç, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı gibi birçok hastalığın akupunktur ile tedavi edilebildiğine dikkat çeken Yeter, “Özellikle obezitede sık kullanılan akupunktur; stresi, iştah ve acıkmayı azaltır, midede ekşime ve yanma ile halsizlik ve bitkinliği önler. Akupunkturun, metabolizmayı düzenleyici, hızlandırıcı rolü vardır. Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ünitemizde akupunktur yöntemiyle, bahsettiğimiz tüm rahatsızlıklarda tedavi hizmeti verilmeye başlanmıştır.” diye konuştu. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.