Özgür Özel Baro Başkanlarının Yanına Gitti

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Meclis kapısı önünde eylem yapan baro başkanlarının yanına giderek destekte bulundu.

Başkanvekili Özel, yaşananların kara bir leke olduğunu belirtti.

Özel Türk milletinin kültüründe böyle bir şey olmadığını belirterek, “Bu yaşananlar arihe bir kara leke olarak düşmektedir. Bu görüntüden ben utanıyorum, sebep olanlar nasıl utanmıyor? Bu savunma hakkına müdahaledir. 80 baro başkanı yarın Ankara’ya gelecek. Baro Başkanları’nın gerektiği gibi Meclis’te ağırlanması gerekir. 3 baro başkanı da görüşmelere katılmalı” dedi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’ndan Meclise alınmayan baro başkanları hakkında açıklama geldi.

Twitter hesabından açıklama yapan Feyzioğlu şu ifadeleri kullandı: 1.Meclis girişindeki  baro başkanlarının kendi belirleyecekleri 3 temsilcinin Komisyona katılması için Milletvekili Sn.Bülent Turan öneri getirdi.Öneri tarafımdan iletildi.  Sayın Başkanlar  “hepimiz gireceğiz üçümüz konuşacağız” karşı önerisini  ilettiler ve kabul etmediler. 2. Baro başkanlarının “hepimiz girmek istiyoruz”  karşı önerisine de TBMM Adalet Komisyonu usule aykırı olduğu ve  pandemi şartlarında yer sorunu bulunduğu gerekçesiyle sıcak bakmıyor.

AKP’den Gelen Açıklama

AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Madem Baro Başkanlarının bir kısmı komisyon çalışmasında meclisin kapısına gelmişler, ısrar ediyorlarsa biz de bu talebi ilgililerle görüşerek içlerinden 3 Baro Başkanının içeri gelmelerini, komisyona gelmelerini talep ettik. Teklifi biz hepimiz geliriz diyerek reddettiler. Israrla ‘hepimiz’ denilmesi, içinde bulunduğumuz pandemi sürecine de aykırı. Bu teklif geçtikten sonra yapacağım ilk iş mensubu olduğum İstanbul Barosu’ndan istifa ederek kurulacak ilk baroya üye olmak” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.