Pakistan Sel Altında: En Kötü Felaket Yolda

80 yıldan beri  karşılaştığı en kötü felaket ile yüzleşen Pakistan’da yaklaşık 20 milyon Pakistanlı insani yardıma son derece muhtaç bir halde. Organizasyonlar ve devlet yardım etmek için öne adım atıyor olsalar da, uzmanlar felaketin henüz tam olarak gerçekleşmediği görüşünde birleşiyorlar.

Pakistan nüfusunun yaklaşık onda biri şu anda devasa seller yüzünden acı çekiyorlar. Bu felakette en azından 1.500 kişi hayatını kaybetti. Milyonlarca insan sahip olduklarını ve geçimlerini kaybetti  En azından 288.000 ev hasar gördü veya yok oldu. 

Birçok ana yol ve köprü üzerinden geçilmez durumda  ve tehdit altında. Bazı mahalleler yalnızca su veya hava yolu ile geçilebilir durumda. Akut ishalden ve sudan kaynaklanan diğer hastalıklardan şikayet eden insanların sayısıda günden güne artmakta. I

Durum ise yalnızca kötüleşeceğe benziyor. Pakistan şu anda dünyadaki en ağır mülteci yükü ile dahili olarak yer değiştirmiş insan sayısı da oldukça büyük. İlk sellerin üzerinden 20 gün gün geçmesine rağmen, zararlar hala değerlendirilmekte.

Birleşmiş Milletler Sektreteri Ban-Ki-moon Pazar günü televizyonda felaketin şu anda sona ermekten çok uzak olduğunu ve durumun daha önce hiç görülmemiş bir durum olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletlerrin İnsani Olaylar ve Aci Durum Yardım Koordinatörü  Genel Sekreter Yardımcısı John Holme ise verdiği demeçte; “Ölülerin sayısı diğer bilinen doğal felaketlere oranla düşük olmasına rağmen, felaketten etkilenenlerin sayısı son derece yüksektir. Eğer yeterince hızlı hareket edemezsek, birçok insan gıdasızlıktan ve hastalıklardan hayatlarını yitirebilir”  dedi.

Holmes sellerin Pakistan’ı kuzeyden güneye büyük çapta vurduğunu etkilediğini de sözlerine ekledi.

Holmes ayrıca; “Hata yapmayın. Bu büyük bir felakettir. Aciliyet hala devam etmekte, sürekli devam eden yağmurlar yüzünden birçok bölge daha sel tehditi altında ve yüzbinlerce insan ne yapacaklarını düşünüyor” diyerek durumun ciddiyetine karşı insanları uyardı.

Birleşmiş Milletler Mülteci Bürosundan Adrien Edwards’ın 13 Ağustos tarihinde yaptığı basın açıklamasında Pakistan’daki krizin yalnızca korkunç bir felaket olmayıp aynı zamanda hala gelişmekte olduğuna dikkat çekti.

BM Mülteciler Yüksek Komisreliği’nin görüşü, taşan nehirlerin güneyde bulunan ovalara doğru akmasından dolayı daha büyük çapta felaketler olacağı ve krizin sellerin sona ermesi ile evsizler, açlar ve hastalar yüzünden sona ermeyeceği yönünde.

BM’in değerlendirmesine göre, bu sellerden acı çeken insanların sayısı, 2004 yılında Hint Okyanusu’nda oluşan tsunami felaketi, 2005 Kaşmir depremi ve 2010 Haiti depreminin toplamından daha fazla.

Diğer faktörler ile birlikte, hava şartlarının da felaketin şiddetini arttıracağı düşünülüyor. .

A.B.D.nin  dış felaketlere yardımdan sorumlu olan Uluslar Arası Gelişmeler Bürosu  müdür vekili Mark Ward; “Kötü haber hava. Haftalar ve açıkça konuşmak gerekirse aylar boyunca uğraşacağız” dedi.

İnsani Cevap

Geçen hafta, BM 93 milyon doları talep edilmiş olan ve diğer 32 milyon doları için talepte bulunulan 459 milton dolarlık insani yardım için başvuruda bulundu. 

2 milyonun üzerinde insanın çadır, plastik çarşaf ve temel ev gereçlerini karşılamak için 105 milyon dolar gerekli. 20 milyon insanın acil sağlık ihtiyaçları için yaklaşık 56.2 milyon dolar, en hassas durumda olan 5 yaşın altındaki çocukların ve hamile ve emziren kadınların düzgün beslenmeleri için 14.2 milyon dolar  gerekmektedir.  Birçok hastalıkların yayılmasının önlenmesi ve  tedavisi için tıbbi malzemeler şu anda sağlanmış durumda.

Sayısız yardım organizasyonu yerel nüfusun acılarını dindirebilmek için Pakistan’da çaba göstermekte ve yemek, barınak, hijyen ve sağlık koruma ihtiyaçlarını karşılmaya çalışmaktadır.

Gğnbay Asya’da bulunan Kızıl Haç Uluslar Arası Operasyon Komitesi müdürü Jacques de Maio, cuma günü BM basın toplantısında yaptığı açıklamada aciliyetin artan kapsamı yüzünden yapılan ooperasyonlarının arttırılmasının hayati olduğunu dile getirdi. Pakistan Kızılay’ı da ülke çapında 100.000 gönüllünün çalışma ağında harekete geçirildiğini ve bu gönüllülerin diğer ülkelerin Kızıl Haç ve  Kızılay örgütleri tarafından selin ilk haftasında yönlendirildiğini söyledi. 

Dünya Sel Programı (WFP) Cenevre forumunda temsilci Emilia Casella bir aylık yiyecek dağıtımı ile 430,000 insan ulaşıldığını söyledi. WFP 20 Ağustos’a kadar 2 milyon insana ulaşmayı planlıyor.

WFP ülke çapında 6 milyon insana yetecek kadar yiyecek stokları olduğunu ama ulaşımın son detece düşündürücü olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanı Fadela Chaib, Dünya Sağlık Örgütünün Pakistan içerisinde selden etkilenen 74 bölgenin 56’sından günlük hastalık salgını bilgisi aldıklarını söylediler. Bugüne kadar organizasyonlar  15’i akut sulu ishal olmak üzere 140,000 konsültasyon gerçekleştirildi. Punjab’da Dünya Sağlık Örgütü bölgede 1.000’I gezer klinik olmak üzere uygulama yapan 1.400 tesis kurdu. 

 Avrupa Komisyonu, Pakistan’ın en hassas durumlarına yardımda bulunmak için,  30 Temmuz’da 38.3 milyon doları hibe etti ve bu duruma yardım etmeye devam etmek için 12.7 milyon dolar daha miktarı attırdı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.