Pakistan’da 30 NATO Yakıt Tankeri Daha Ateşe Verildi

Getty Images

İSLAMABAD– Pakistan’ın güney batısındaki Sibi kenti yakınlarında Afganistan’daki NATO kuvvetlerine yakıt taşıyan yaklaşık 30 tankerin ateşe verildiği bildirildi.

Pakistanlı yetkililer, Sibi kenti yakınlarında yol kenarı restoranda park eden NATO’ya yakıt taşıyan tankerlerin şafak vakti yaklaşık 20 kişilik silahlı grup tarafında saldırıya uğradığı belirtti. Tankerlerin sınır kenti Çaman’a gittiği aktaran yerel yetkililerden Naim Şirvani, “Saldırganlar ilk önce ateş açtı, sonra da tankerleri füze ile vurdu. Yaklaşık 28-29 tanker ateş aldı.” dedi. Şirvani ayrıca konvoya eşlik eden güvenlik elemanlarından birinin de yaralandığını ifade etti.

ABD, iki gün önce askerlerini öldürmesinden dolayı Pakistan’dan özür dilemesine rağmen, bu ülkeden geçen NATO konvoylarına saldırılar devam ediyor. Silahlı gruplar, 30 Eylül’den bu yana saldırılar düzenleyerek NATO araçlarını ateşe veriyor. Saldırılar, NATO helikopterlerinin Pakistan’a sınır ötesi saldırı düzenleyerek sınır kuvvetleri askerlerini öldürmesi ile başlamıştı. ABD’nin İslamabad Büyükelçisi, Pakistan askerlerinin ölmesini ‘korkunç kaza’ olarak nitelemişti. İslamabad da buna tepki olarak NATO’nun önemli güzergahını geçtiği sınır kapısını kapatmıştı. Pakistan’dan geçen ikinci NATO güzergahı ise açık kalıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.