Pakistan’da mülteci kampındaki patlamalarda ölü sayısı 30’a yükseldi

İSLAMABADPakistan’da, ordunun ülkenin kuzey batısında militanlara karşı düzenlediği operasyonlar sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan insanların sığındığı mülteci kampında meydana gelen iki patlamada ölü sayısının 41’e yükseldiği bildirildi. Burka giyen intihar bombacıları tarafından düzenlenen saldırılar sonucu 56 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Patlamaların Kohat bölgesindeki Kacha Pukka kampında meydana geldiği ifade edilirken, olayın gıda dağıtımı için insanların sıraya girerken ve kayıt sırasında meydana geldiği gibi iki çelişkili bilgi ifade ediliyor. Kampın bazen Dünya Gıda Programı gibi uluslararası kurumların yardım dağıtmak amacı ile kullanıldığı biliniyor.

Yerel polis sözcüsü Abdullah Khan, saldırıları burka giyen iki suikast bombacısı tarafından yapıldığını ve patlamaların altı dakika ara ile meydana geldiğini ifade etti. Khan, patlama sonucu ikisi intihar bombacısı, 30 kişinin öldüğünü ve 56 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Pakistan’da son 18 ayda çeşitli saldırılar düzenlenirken, saldırılardan El Kaide ve Taliban sorumlu tutuluyor. Saldırıların çoğu güvenlik güçleri ve devlet kurumlarına yönelikken, siviller de hedef seçiliyor.

Pakistan’da bugün bombalı saldırılar ile vurulan kampa Orakzai bölgesini terk eden mülteciler bulunuyordu. Kampın bin ile iki bin arasında kişiye ev sahipliği yaptığı belirtiliyor.

Bu arada Pakistan güvenlik güçlerinin Orakzai bölgesinde düzenlediği operasyonlarda 25 militanın öldüğü bildirildi.

Geçen yıl Pakistan ordusunun Orakzai’de operasyonlara başlamasında bu yana 210 bin kişinin bölgeyi terk ettiği belirtiliyor.

Orakzai, Pakistan’ın yarı-özerk ve etnik Peştunların yoğun olarak yaşadığı bögelerinde biri. Afgan sınırında olan Orakzai, resmi olarak Federal Yönetilen Aşiret Bölgesi (FATA) olarak adlandırılıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.