Pakistanlı Genç Kızın Cerrahi Operasyonu Başarılı Geçti

10 Ekim’de Taliban tarafından vurulan Malala Yousafzai (Arif Ali / AFP / GettyImages)

Pakistan’da Taliban militanları tarafından, kız çocuklarının eğitimi üzerine konuşma yaptığı için kafasından vurulan 14 yaşındaki Malala Yousafzai’nin cerrahi operasyonunun başarılı geçtiği doktorlar tarafından Çarşamba günü açıklandı.

Pakistan’daki kız çocukları için kampanya yürüttüğünden dolayı çocuk barış ödülüne aday gösterilen Malala Yousafzai’nin durumunun stabil olduğu ve daha fazla tıbbi tedavi görmesi için ülkeden dışarı çıkmasının uygun olmadığı Express Tribune ve Geo Tv tarafından bildirildi.

Salı günü başkentin kuzeyinde yer alan Svat vadisinde, Yousafzai’nin okul otobüsüne saldıranların Taliban örgütüne ait kişiler olduğu tespit edildi.

Pakistan İçişleri Bakanı Rehman Malik, Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, “ Teröristler nereye kaçarsa kaçsın, onları adalete teslim edeceğiz” dedi.

“Svat’ta, Malala Yousafzai’ye saldıran çeteyi belirledik…ve teröristlerin ne zaman oraya vardığını biliyoruz” diye ekledi.

Malik, “Malala’nın tehlikeyi atlattığını” ve 48 saat boyunca gözlem altında kalacağını belirtti.

Tribune’nin haberine göre, Başhekim Mumtaz Khan, genç kızı iyi bir şekilde kontrol altında tutuyor. Doktor, “Malala, hala bilinçsiz ve yoğun bakımda tutuluyor” şeklinde açıklama yaptı.

Malala 11 yaşından beri mücadele veriyor, 2009 yılında bütün kız okullarının kapatılması üzerine bir belgesel ekibine konuşmuştu.

Tribun gazetesinin haberine göre, Genç kızın başından vurulması ulusal ve uluslar arası büyük tepkilere neden olurken, Taliban “ Herhangi bir yöntemle mücahitlere karşı gelindiği zaman o kadının öldürülmesi gerektiği” açıklaması yapıldı.

Taliban sözcüsü Ehsanullah Ehsan, “Ortak eğitim ve laik eğitim sistemine karşı canımız veririz” diye konuştu.

Orijinal İngilizce Metin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.